U suradnji s WWF Mediterranean 1. siječnja 2020. započeli smo s provođenjem projekta Plastic Smart Cities Croatia.
WWF inicijativa Plastic Smart Cities ima za cilj potaknuti uključivanje što većeg broja gradova u provođenje mjera reduciranja plastičnog otpada i poticanje građana na okolišnu odgovornost. Inicijativa je potaknuta stanjem Sredozemnog mora koje je jedno od plastikom najzagađenijih svjetskih mora. Polovica tih enormnih količina otpada dolazi s kopna. S 400 kilo-tona otpada koje godišnje proizvodi, Hrvatska je na trećem mjestu u regiji, stoga je vrlo važno poduzeti hitne mjere te osvijestiti građane, ali i brojne posjetitelje o potrebi žurnog djelovanja, odnosno smanjenja upotrebe jednokratne plastike.
Ciljevi projekta:
- Uključiti najmanje jednu lokalnu zajednicu kako bi se reducirao plastični otisak (smanjenjem upotrebe jednokratne plastike i poboljšanjem gospodarenja otpadom), a sukladno smjernicama Plastic Smart Cities inicijative.
- Povećati svijest javnosti o zagađenju plastikom.
Predviđene aktivnosti:
- Provođenje istraživanja među obalnim gradovima i odabir obalnog grada za sudjelovanje u projektu.
- Izrada analize pregleda trenutnog stanja korištenja jednokratne plastike u odabranom obalnom gradu i donošenje akcijskog plana za smanjenja onečišćenja plastikom.
- Edukacija i jačanje kapaciteta ključnih dionika za uspješnu primjenu Plastic smart cities alata
- Komunikacija i jačanje svijesti javnosti i ključnih dionika o potrebi održive upotrebe plastike i utjecaja plastičnog zagađenja na život u moru.
Donator: WWF Mediterranean
Lokalni partneri/uključeni gradovi za vrijeme trajanja projekta: Dubrovnik i Trogir
Trajanje projekta: 1. siječnja 2020.- 31.prosinca 2021.
Proračun projekta: 80.975,00 EUR
Plastic smart City – Dubrovnik
Kao prvi obalni grad inicijativi se u svibnju 2020. pridružio Grad Dubrovnik koji je provedbom projektnih aktivnosti doprinio smanjenju plastičnog otiska u različitim segmentima društvenog života i lokalne zajednice te potaknuo upotrebu alternativnih rješenja za otpadnu plastiku. Dio kampanje osvještavanja bio je usmjeren na strane i domaće turiste budući je turizam jedan od ključnih sektora koji pridonosi zagađenju. Grad je donio „Akcijski plan smanjenja onečišćenja plastikom u gradu Dubrovniku za razdoblje 2021. – 2026. Na sjednici Vijeća Grada Dubrovnika 30. 8. 2021. godine donijeta je Odluka o ograničavanju korištenja jednokratne plastike za Grad Dubrovnik te ustanove i trgovačka društva u (su)vlasništvu Grada. Održana su dva javna događanja bez jednokratne plastike tijekom 2021. godine.
I u 2022. godini uz potporu Grada Dubrovnika odobrenu u okviru Javnog poziva za su/financiranje projekata udruga u području zaštite okoliša i prirode od interesa za Grad Dubrovnik za 2022. godinu nastavljamo pratiti i podupirati Dubrovnik u provedbi plana Akcijskog plan.
Plastic Smart City – Trogir
Grad Trogir priključio se inicijativi 01. srpnja 2020. godini te nastavio s donošenjem i provođenjem okolišno odgovornih mjera. Trogir je također donio Akcijski plan smanjenja onečišćenja plastikom u gradu Trogiru za razdoblje 2021. – 2026. kao i Odluku o ograničavanju korištenja jednokratne plastike za Grad Trogir te ustanove i trgovačka društva u (su)vlasništvu Grada. Odluka je usvojena na sjednici Vijeća Grada Trogira 5. 10. 2021. godine. U 2021. godini održana su dva javna događanja bez jednokratne plastike.