
Javne slavine, odnosno javno dostupne špine s pitkom vodom, igraju značajnu ulogu u očuvanju okoliša i održivom korištenju resursa. Njihova dostupnost potiče građane i posjetitelje da koriste višekratne boce umjesto da kupuju vodu u jednokratnoj plastici, čime se ostvaruju dvije ključne prednosti: smanjenje plastičnog otpada te ušteda vode i resursa.
Korištenjem javnih slavina smanjuje se potreba za kupovinom vode u plastičnim bocama. Jedna osoba koja redovito puni višekratnu bocu umjesto da kupuje jednokratne, može godišnje izbjeći stvaranje desetaka kilograma plastičnog otpada. S obzirom na to da plastične boce često završe u prirodi, morima i oceanima, ova praksa direktno doprinosi smanjenju onečišćenja okoliša.
Za proizvodnju jedne litre flaširane vode potrebno je više od tri litre vode (uključujući proizvodni proces, hlađenje i čišćenje opreme), dok se za javnu slavinu koristi isključivo količina vode koja se ispusti. Osim toga, industrija flaširane vode troši velike količine energije za proizvodnju, transport i hlađenje boca. Javne slavine, osobito one s mehanizmom za automatsko zatvaranje, omogućuju efikasno korištenje vode bez nepotrebnog rasipanja.

Projekt Refill Hvar – pour it up for less podržava DIEF – Zaklada za okoliš dalmatinskih otoka, zahvaljujući sredstvima dobivenim od Conservation Collective putem partnerstva s Depeche Modeom & Hublotom tijekom njihove svjetske turneje Memento Mori.
Nositelj projekta je Udruga za održivi razvoj zajednice “Moj škoj” iz Zavale na otoku Hvaru dok je Udruga za prirodu, zaštitu okoliša i održivi razvoj Sunce partner na projektu. Projekt se provodi u suradnji s lokalnom zajednicom Općinom Jelsa i Turističkom zajednicom Jelsa.
S rastućim turističkim tržištem u Hrvatskoj dolazi i do povećanog volumena otpada tijekom sezone. Plastične boce čine velikih 20-30% volumena ambalažnog otpada. Potrošačke navike turista tijekom sezone pokazuju da je flaširana voda pri vrhu njihove ljestvice kupovine. Turisti svoje smještaje pune plastičnim bocama i ostavljaju hrpe plastičnog otpada po svom odlasku. Hrvatska ima izvrsnu kvalitetu vode iz slavine i tu činjenicu se planira promovirati među posjetiteljima otoka Hvara, prvenstveno onih koji dolaze u posjet Jelsi.

Ciljevi:
Kako bismo se uhvatili u koštac s problemom jednokratnih plastičnih boca, cilj je provesti aktivnosti koje će doprinijeti smanjenju plastičnog otpada i adresirati dva konkretna problema:
- nedostatak mreže besplatne javne vode na Hvaru povećava potražnju za flaširanom vodom,
- nepoznavanje kvalitete hrvatske vode iz slavine potiče turiste na kupovinu flaširane vode, a potrošnja jednokratne plastike u Jelsi dodatno povećava ukupnu količinu plastike u otpadu.
Cilj je omogućiti lokalcima i posjetiteljima Jelse javne slavine, na kojima se mogu puniti višekratne boce. Osim infrastrukturnih, ciljevi su:
- edukacija, komunalno poduzeće i djelatnike ustanova kako bi nadalje i sami mogli educirati o važnosti postavljenih javnih slavina čime se pridonosi smanjenju stvaranja plastičnog otpada od boca,
- promocija javnih slavina i besplatna pitka voda,
- provođenje dvije akcije čišćenja i pružanje potpore i jačanje kapaciteta lokalnih partnera i poduzeća za uspješnu provedbu aktivnosti u cilju smanjenja upotrebe jednokratne plastike.
Rezultati:
- postavljeno 9 javnih slaivna;
- promovirane lokacije slavina na Jadrolinijinim trajektnim linijama prema Jelsi;
- informativna kampanja za iznajmljivače i njihove goste;
- provedene dvije akcije čišćenja i dvije edukacije lokalnog stanovništva i poduzeća.
Nositelj projekta: Udruga za održivi razvoj zajednice “Moj škoj”
Partner na projektu: Udruga za prirodu, okoliš i održivi razvoj Sunce
Trajanje projekta: 3.1.2025. – 2.1.2027.
Financiranje: Dalmatian Islands Environment Foundation (DIEF) – Zaklada za okoliš dalmatinskih otoka, zahvaljujući sredstvima dobivenim od Conservation Collective putem partnerstva s Depeche Modeom & Hublotom.
Ukupni proračun projekta: 39,915.13 EUR
Voditeljica projekta u Suncu: Dalka Zanki
E-mail: [email protected]
Poveznica na službenu stranicu projekta: LINK.