Što dobivam učlanjenjem u Sunce?

Kad saznate za neki problem u prirodi, okolišu ili društvu zapitate li se: Kako mogu pomoći?

Održivijim životnim navikama i aktivnijim građanskim sudjelovanjem u javnim politikama možemo pomoći poboljšanju vlastite zajednice. Ipak, jedan od najučinkovitijih načina pomoći u ostvarenju bolje i održivije budućnosti također je i potpora ekološkim neprofitnim organizacijama, odnosno učlanjenje u udruge kao što je Sunce.

Potporu Suncu možete dati volontiranjem, donacijom i učlanjivanjem.

Članovi Sunca ljudi su koji dijele slične vrijednosti i stavove, svih uzrasta, obrazovanja i zanimanja. Od osnivanja do danas, kada Sunce broji nešto više od 350 članova, svatko od njih je imao je svoje razloge za učlanjivanje. Prepoznavši našu misiju, jedni su željeli aktivno sudjelovati u zaštiti okoliša i očuvanju prirode. Drugima je cilj bio riješiti određeni okolišni problem u susjedstvu, dok su neki bili motivirani našim rezultatima i uspjesima.

udruga-sunce-učlanjenje-članovi

Koliko god različiti razlozi naših članova za učlanjivanje, jedan im je sasvim sigurno zajednički: poboljšati odnos društva prema okolišu i prirodi. 

No, što zapravo dobivate učlanjenjem u Sunce?

1. NOVA ZNANJA I ISKUSTVA

Zaposlenice Sunca opremljene su znanjem, iskustvom i primjerima dobre prakse te voljom da ta znanja i iskustva podijele sa zainteresiranom javnošću, osnažuju građanske inicijative i grade nove mreže u zaštiti prirode i okoliša.

S obzirom na brojnost manjih i većih okolišnih problema, naši članovi imaju prednost u pružanju pomoći pri ostvarivanju prava na zdrav okoliš i rješavanja problema koji su povezani s područjima rada Sunca.

Svi članovi redovno su informirani o radu Sunca. Ako žele, mogu i sudjelovati na sjednicama Skupštine, a aktivni članovi imaju pravo i obvezu odlučivanja na Skupštini.

2. UPOZNAVANJE I DRUŽENJE ČLANOVA

Sunce pruža izvrsne prilike za upoznavanje ljudi s istim ciljevima. Bilo da se radi o sudjelovanju na konferencijama, sastanku ili akciji čišćenja, ništa ne može zamijeniti osobnu interakciju s drugim istomišljenicima i stručnjacima.

Sunce organizira druženja za članove nekoliko puta godišnje, a koje najavljujemo putem naših mjesečnih newslettera.

Primjeri održanih druženja u 2022. godini su:

Troškovi puta, smještaja i hrane najčešće su pokriveni za članove.

udruga-sunce-učlanjenje-članovi-ronjenje-ronilački-izlet

Putem newslettera možete se također informirati o provedenim aktivnostima te dobiti preporuke za održiv način života.

Također, svoje članstvo možete iskoristiti i za dijeljenje vaših znanja i vještina izravno ili neizravno povezanih s radom Sunca drugim članovima organizacijom vlastitih aktivnosti za članove. U 2022. godini naša je članica održala tako ciklus predavanja o Ayurvedi.

3. ZAPOŠLJAVANJE ČLANICA

Vještine koje ste stekli sudjelovanjem u aktivnostima Sunca mogu začiniti životopis i impresionirati budućeg poslodavca. Studenti koji se u Suncu putem društveno-korisnog učenja prvi put susreću s praktičnim radom, stečeno znanje mogu koristiti u daljnjem studiranju i kasnijem radu.

Neke od naših članica i volonterki čak su postale zaposlenice Sunca!

Naša izvršna direktorica Gabrijela Medunić-Orlić započela je svoj angažman u Suncu kao volonterka. Margita Radman, volonterka na ronilačkim terenima od 2010., zaposlena od 2012. i danas je voditeljica Odjela za edukaciju i informiranje. Volonterka administratorica u 2014. Samanta Šećer sada je voditeljica financija Sunca. Naše volonterke edukatorice Tea Kuzmičić Rosandić, Tihana Arapović i Lina Vuletić također su, nakon kratkog volontiranja, postale zaposlenice Sunca. Odjel okolišnog prava u 2017. zapošljava Andreu Tvrdić koja je 2013. i 2014. volontirala u Suncu kao i Hajdi Biuk nakon sudjelovanja u programu društveno-korisnog učenja u 2020. Fedra Dokoza i Anamarija Paradinović volontirale su na brojnim ronilačkim terenima, danas rade u Odjelu za zaštitu prirode.

4. RAZNE POGODNOSTI

Članovi Sunca mogu sudjelovati u projektima, edukacijskim programima Sunca i suradničkih organizacija. Imaju pravo na popuste na proizvode Sunca i naših partnera te mogućnost korištenja edukacijskih materijala naše knjižnice.

dalmatia-green-članovi-učlanjenje

5. DRUŠTVENI DOPRINOS

Aktivnim članstvom i/ili volontiranjem u Suncu izravno pridonosite razvoju društva i boljem sutra što utječe na vaš osjećaj unutarnjeg zadovoljstva i motivacije. Na primjer, naši članovi bili su dio akcije čišćenja Cleaning Sailing Race na kojoj smo iz mora i s plaža otoka Šolte uklonili 740 kilograma otpada. Samo zajedno možemo štitit interes i pravo javnosti na zdrav okoliš, poticati primjenu i stvarati rješenja za očuvanje prirode i okoliša te razumno korištenje prirodnih resursa na dobrobit svih građana.

Kako bi doprinijele očuvanju prirode i okoliša, zaposlenice Sunca prikupljaju sredstava raznim tematskim projekatima koje prijavljujemo na lokalne, nacionalne i međunarodne natječaje. Međutim, članarinama i donacijama osiguravamo stabilnost organizacije i kontinuiranu podršku građana za rad, a uključivanjem članova u aktivnosti Sunca zajedno stvaramo Hrvatsku kao zemlju očuvanih prirodnih vrijednosti, mora i obale.

Želite aktivno sudjelovati u radu Sunca ili samo pružiti podršku? Postanite naš član!

Oblike članstva, prava i obveze te upute za učlanjenje pronađite na LINKU.

Tagovi: