Rt Stupišće – prvo strogo zaštićeno morsko područje u Splitsko-dalmatinskoj županiji!

Vlada Republike Hrvatske donijela je 2. svibnja 2025. Uredbu o proglašenju Posebnog rezervata u moru rt Stupišće, čime je ovaj iznimno vrijedan morski lokalitet dobio trajnu zaštitu. Područje rezervata obuhvaća 109,76 ha, od čega je čak 93,7 % more komiškog zaljeva na otoku Visu.

Novoproglašeni rezervat od iznimne je važnosti za bioraznolikost podmorja i od sada je prvo morsko zaštićeno područje u Splitsko-dalmatinskoj županiji.

– Ova priča o zaštiti Stupišća traje već gotovo dvadeset godina i sada smo napokon doživjeli konkretnu promjenu. Nažalost, mnoge promjene u prirodi su vrlo spore, ali upravo su zato i iznimno vrijedne. – rekla je Zrinka Jakl, voditeljica Odjela za zaštitu prirode Sunca.

Put do zaštite: rezultat zajedničkog rada i upornosti

Zaštita rta Stupišće rezultat je višegodišnje suradnje stručnjaka, institucija i lokalne zajednice. U sklopu projekta ADRIREEF, Sunce je provelo istraživanja biološke vrijednosti morskog područja rta Stupišće. Završna aktivnost tog projekta uključila je i pokretanje inicijative za zaštitu ovog morskog lokaliteta i to u kategoriji koja neće dozvoliti ekstrakciju morskih resursa (no-take područje ili zona stroge zaštite). Potom je Sunce za Javnu ustanovu RERA S.D., provelo konzultacijski proces s dionicima te izradilo Stručnu studiju za zaštitu rta Stupišće u kategoriji posebnog rezervata.

Posebnu vrijednost cijelom procesu daje činjenica da je inicijativa potekla iz same lokalne zajednice – riječ je o takozvanom bottom-up pristupu, u kojem lokalni dionici prepoznaju važnost očuvanja prostora i aktivno sudjeluju u njegovoj zaštiti.

– Temeljem izrađene studije, Ministarstvo zaštite okoliša i zelene tranzicije izradilo je stručnu podlogu iz koje je proizašla Uredba o proglašenju Posebnog rezervata. – rekla je Zrinka Jakl.

– Mi imamo prekrasne dijelove našeg akvatorija koji su zaštićeni na kopnu, kao što je Zlatni rat, Pakleni otoci, Šćedro, a podmorje nije zaštićeno tako da su to primjeri koji su više pravilo nego izuzetak. Sada se ta praksa promijenila, svjesni smo toga da se more dovoljno ne štiti. – dodaje Jelena Kurtović Mrčelić iz Javne ustanove More i krš.

Raznolikost staništa na maloj površini, kao što su livade posidonije, grebeni, pješčana dna te bogatstvo morskih vrsta poput zubataca, jastoga, škarpine razlog su za zaštitu ovog područja. Zbog svojih prirodnih, ali kulturnih znamenitosti, a jedna od njih je i olupina broda Vassilios T. u blizini rta Stupišće, arhipelag otoka Visa proglašen je UNESCO-vim Geoparkom i dio je ekološke mreže Natura 2000.

– Zaštita ovakvih staništa ključna je za očuvanje morskog ekosustava jer pruža sigurno utočište brojnim vrstama za mrijest, rast i prehranu. Pruža i vrijeme za obnovu ribljih populacija, čija će prisutnost pozitivno utjecati i na okolna, „nezaštićena“ područja. Takva zaštićena područja ne samo da čuvaju bogatstvo bioraznolikosti, već i igraju važnu ulogu u ublažavanju posljedica klimatskih promjena, čuvajući ravnotežu prirodnih procesa u moru. – naglašava Ana Miletić Miloš, viša stručna suradnica Odjela za zaštitu prirode u Suncu.

Zabranjuje se ribolov i regulira se ronjenje

Usvajanju Uredbe Vlade Republike Hrvatske o proglašenju rezervata prethodili su javno savjetovanje te javna rasprava koja je u veljači u Komiži okupila ribare, znanstvenike i predstavnike raznih organizacija.

Prije samog proglašenja rezervata, pojedini ribari su umjesto stroge zaštite u moru predlagali rotacijske zone.

– Rotacijske zone funkcioniraju tako da se naizmjenično zatvaraju i otvaraju za ribolov, ali istraživanja su pokazala da takve zone daju slabije rezultate – biomasa riba opada nakon ponovnog otvaranja. Potrebno je najmanje pet godina kontinuirane zaštite za stvaran oporavak! Slično se pokazalo i u Hrvatskoj, gdje je Jabučka kotlina trajnom zaštitom postala primjer dobre prakse. Dugoročna i trajna zaštita najučinkovitiji je alat za očuvanje morskih resursa – govori Matea Špika, visa stručna suradnica u Odjelu za zaštite prirode u Suncu.

Dakle, zaštita rta Stupišće nije samo očuvanje prirodne baštine – ona ima i snažan ekološki, društveni i ekonomski značaj. Baš kao što je regulacija ribolova u Jabučkoj kotlini omogućila oporavak gospodarski važnih ribljih vrsta, uvjereni smo da će tako i uspostava posebnog rezervata rt Stupišće doprinijeti jačanju lokalnog ribarstva.

– Na 110 hektara morskog i obalnog prostora provodit će se aktivnosti očuvanja i obnove ekosustava – posebno grebena i livada posidonije. Ribolov će biti zabranjen, a ronjenje regulirano. Dugoročno, rezervat se planira razvijati kao “akvarij na otvorenom” , čime se otvara prilika za razvoj ronilačkog turizma i neizravan doprinos lokalnoj ekonomiji. – ističe Jelena Kurtović Mrčelić.

Budući da rezervat obuhvaća i kopneni obalni pojas, zaštitom se istovremeno sprječavaju i negativni utjecaji s kopna, poput erozije tla, neplanske gradnje ili onečišćenja, čime se osigurava cjelovitost i stabilnost priobalnih staništa.

Zaštita kao temelj održive budućnosti

Posebnim rezervatom upravlja Javna ustanova More i krš iz Splita, kojoj čestitamo na prvom morskom rezervatu u Splitsko-dalmatinskoj županiji! U narednom razdoblju, Javna ustanova će u suradnji s dionicima područja izraditi plan upravljanja, strateški dokument u kojem su popisani svi ciljevi i aktivnosti koje se planiraju provoditi. U planu joj je i zaposliti čuvara prirode koji će imati ulogu neposrednog nadzora te čuvanja i promicanja zaštite u zaštićenom području.

Osim toga, Ministarstvo zaštite okoliša i zelene tranzicije izradit će Pravilnik o zaštiti i očuvanju, kojim se dodatno reguliraju aktivnosti te propisuju mjere održivog korištenja ovog zaštićenog područja.

Uspostavom Posebnog rezervata Rt Stupišće stvaramo temelje za očuvanje mora jer kao što je poznati televizijski prirodoslovac David Attenborough nedavno izjavio: „Nakon gotovo stotinu godina na ovom planetu, sada razumijem da najvažnije mjesto na Zemlji nije na kopnu, nego na moru”.

Autor svih fotografija u tekstu: Božidar Plazonić

Tagovi: