Rt Stupišće uskoro postaje posebni morski rezervat

Adrireef_2018_Bozidar_Plazonic_more_

Rt Stupišće u komiškom zaljevu na otoku Visu uskoro će postati posebni rezervat u moru te prvo strogo zaštićeno morsko područje u Splitsko-dalmatinskoj županiji!

Ovoj velikoj pobjedi za prirodu doprinijelo je i Sunce, kada je 2022. godine za Javnu ustanovu RERA S.D. za koordinaciju i razvoj Splitsko-dalmatinske županije provelo konzultacijski proces s dionicima te izradilo Stručnu studiju, koja je poslužila kao podloga za proglašenje zaštite ovog područja. Konzultacijski proces je inače ključan korak u donošenju odluka o zaštiti područja. To je strukturirani dijalog između svih relevantnih sudionika – lokalne zajednice, ribara, znanstvenika, nevladinih organizacija i nadležnih institucija – s ciljem prikupljanja mišljenja, usklađivanja interesa i osiguravanja podrške za planirane mjere zaštite. Ovaj proces omogućava da se odluke temelje na stručnim analizama, ali i na iskustvima i potrebama lokalne zajednice, čime se povećava uspješnost i dugoročna održivost zaštite.

U nastavku saznajte zašto je Rt Stupišće uopće predložen za zaštitu i kada se očekuje usvajanje uredbe o proglašenju njegove zaštite.

Bogatstvo podmorja i povijesna baština

Podmorje Rta Stupišće dom je raznovrsnim morskim organizmima, uključujući rijetke koralje, poput žute gorgonije i velike rožnjače, riblje vrste, kao što su kirnje, škarpine i zubaci te rakove, poput hlapa i jastoga. Akvatorij Visa je zbog zajednica dobrih dupina – koji inače trajno nastanjuju ovo područje – uvršten u Natura 2000 europsku ekološku mrežu kao jedno je od šest važnih područja značajnih za očuvanje dobrih dupina u Hrvatskoj.

Osim biološki, ova lokacija ima i povijesni značaj – na dubini od 20 do 55 metara potopljena je olupina parobroda Vassilios T. Taj čelični parobrod potonuo je 1939. godine, tijekom svoje rute od Velike Britanije prema Veneciji, na kojoj je prevozio teret ugljena. Danas ova povijesna lokacija privlači ronioce te zaljubljenike u podvodni svijet i kulturnu baštinu.

Zaštita morskog staništa i održivost ribolova

Rt Stupišće jedno je od rijetkih područja na hrvatskom dijelu Jadrana koje objedinjuje reprezentativna i ugrožena pridnena staništa. Njihova zaštita ključna je za opstanak morskog ekosustava jer omogućuje različitim vrstama sigurno okruženje za mrijest, rast i ishranu.

Posebno su značajne livade posidonije, endemske morske cvjetnice koja pružaju sklonište brojnim morskim organizmima i imaju važnu ulogu u apsorpciji CO₂, pomažući u ublažavanju klimatskih promjena. Na pješčanom dnu obitavaju mladi i odrasli primjerci gospodarski važnih vrsta riba, dok su grebeni, zbog svoje strukture, jedno od biološki najraznovrsnijih staništa u Jadranu.

Proglašenjem rezervata osigurat će se dugoročna zaštita ovih staništa, čime će se omogućiti oporavak ribljeg fonda i drugih morskih organizama. Očekuje se da će pozitivni učinci zaštite nadilaziti granice rezervata – distribucijom jajašaca i mlađih morskih organizama poboljšat će se stanje ribljeg fonda i u okolnim područjima.

Osim morskog dijela (koji čini 93,7 % površine rezervata), zaštitit će se i kopneni dio uz obalu, što će omogućiti učinkovitije upravljanje priobalnim staništima i smanjenje negativnih utjecaja s kopna.

Očuvanje ugroženih vrsta i staništa

Rt Stupišće jedno je od rijetkih područja gdje se mogu pronaći strogo zaštićene vrste poput crvenog koralja (Corallium rubrum) i kvrgavog tritonovog roga (Charonia lampas). Ove vrste suočene su s velikim pritiscima zbog prekomjernog izlovljavanja i degradacije staništa, a njihova zaštita ključna je za očuvanje biološke raznolikosti Jadrana.

Dodatnu ekološku vrijednost rezervata čine stijene izložene morskoj posolici, na kojima rastu endemične vrste roda cvjetnica Limonium, kao i specifične geološke formacije koje dodatno doprinose raznolikosti staništa.

Sljedeći koraci – poziv na sudjelovanje u javnom savjetovanju

Uredbom Ministarstva zaštite okoliša i zelene tranzicije, posebni morski rezervat Rt Stupišće proglasit će se zaštićenim područjem. Usvajanje se očekuje u prvoj polovici 2025. godine, nakon završenog javnog savjetovanja. Trenutno je u tijeku javni uvid u Prijedlog Uredbe, kao i u stručnu i geodetsku podlogu. Javna rasprava održat će se 19. veljače 2025. u Komiži (Kulturni centar Ivan Vitić), s početkom u 11 sati. Svi zainteresirani građani, ribari, znanstvenici i predstavnici organizacija pozvani su da se uključe i doprinesu zaštiti ovog jedinstvenog morskog područja.

Područjem će upravljati Javna ustanova More i krš. Ministarsvo nadležno za poslove zaštite prirode izradit će Pravilnik o zaštiti i očuvanju, propisujući mjere održivog korištenja ovog zaštićenog područja. Očekuje se da će zaštita ovog područja pridonijeti oporavku morskih populacija, razvoju održivog ribolova i jačanju ronilačkog turizma, što znači da koristi neće osjetiti samo morski ekosustav, već i lokalna zajednica.

Autor svih fotografija u tekstu: Božidar Plazonić

Tagovi: