
Sunce provodi edukacijske usluge za djecu predškolske dobi, osnovnih i srednjih škola. Glavna nit vodilja edukacijskih aktivnosti za djecu upoznavanje je okolišno-odgovornih načela svakodnevnog života. Pored edukacija za djecu, Sunce organizira i edukacije za građane, u sklopu kojih ih upoznaje s održivim načinima gospodarenja resursima i važnosti očuvanja prirodnih ekosustava te potiče na aktivno sudjelovanje u zaštiti okoliša.
Uspješna provedba edukacije o odgovornom gospodarenju otpadom u DV Kadujica
Edukaciju odgojiteljica DV Kadujica, Okrug Gornji koju smo započeli krajem 2023. godine, završili smo u vibnju 2024. godine. U sklopu edukacijskog programa Odgovorno gospodarenje otpadom Sunce je provelo ukupno deset radionica na kojima su se odgajateljice upoznale s načinima okolišno-odgovornog funkcioniranja ustanove na području potrošnje energije i vode, gospodarenja otpadom, zelenog transporta i nabave.
Kao završnu aktivnost u sklopu usluge i proslave dana vrtića – održali smo Sajam razmjene. Cilj ovakvog druženja razvijanje je građanske svijesti, osobito dječje o važnosti kruženja resursa i dobara, umjesto nepotrebnog gomilanja predmeta i stvaranje novog otpada.

IKEA & Sunce radionice
U sklopu svoje inicijative za održivost, IKEA Studio za planiranje u Splitu organizirao je, u suradnji sa Suncem, seriju radionica za djecu. Do sada su provedene četiri, od čega je prva tema bila Otpad – smanji i ponovno upotrijebi. Polaznici su saznali koje su razlike među recikliranjem, odvajanjem i smanjenjem otpada te izrazili svoja mišljenja o ekološkoj svijesti u gradu. Druga radionica Ekologija u domu bila je idealna za saznati o najčešćim toksinima koji se nalaze u našem kućanstvu i, u skladu sa sadržajem, izrađivala su ekološka sredstva za čišćenje od prirodnih sastojaka (eterična ulja, ocat i destilirana voda).
Tijekom radionice Otpad – recikliranje pregledali smo mogućnosti za odvajanje otpada lokalno, a sudionici su se upoznali s utjecajem nesavjesno zbrinutog otpad na okoliš, prednostima kompostiranja i pravilnim razvrstavanjem otpada. Na radionici za djecu bavili smo se iskorištavanjem otpadnih materijala za kreativnu izradu novih predmeta.


Učini razliku, prenamijeni plastiku u City Center Oneu
Kako bismo obilježili Dan planeta Zemlje, edukatorice Sunca provele su edukacijske dječje radionice zaštite morskog ekosustava u organizaciji City Center Onea i uz podršku Slobodne Dalmacije. Djeca su imala priliku na zanimljiv način učiti o morskom ekosustavu i životu o moru te izazovima s kojima se podvodni svijet u današnje vrijeme suočava. Uz teorijski dio, održala se i radionica izrade meduza od plastičnih vrećica te posuda za biljke od plastičnih boca i prešanog cvijeća. Djeca su svoje radove od plastike mogla izložiti na pano ili ponijeti kući za uspomenu.


Usluga radionica gospodarenja otpadom Orebić
Početkom lipnja, u organizaciji Općine Orebić, održali smo četiri radionice: za predškolsku djecu, djecu razredne nastave, odgojno-obrazovne djelatnike i građane u sklopu javne tribine S ponistre se vidi otpad, na kojoj smo se bavili tematikom gospodarenja otpada s naglaskom na kompostiranje. U OŠ Orebić i DV Orebić izrađivali smo kompost u staklenci i aktivnim radom prenijeli znanje i temu iskorištavanja biootpada najmlađima. Djeca će moći pratiti i bilježiti promjene komposta narednih mjesec dana, a sami kompost potom i iskoristiti.


Edukacijski događaji za najmlađe u Podgori, Starom Gradu na Hvaru, Supetru na Braču i Marini
Sunce je u 2024. godini, u organizaciji Turističke zajednice Splitsko-dalmatinske županije i uz podršku Slobodne Dalmacije, provelo ekološke aktivnosti u sklopu projekta Volim more, namijenjene djeci i svim zainteresiranim građanima.
Djeca su na događanjima imali priliku pogledati igranu predstavu o spašavanju periske te crtati i bojati bojanke na temu bioraznolikosti mora s naglaskom na morske cvjetnice i ugroze koje prijete morskom ekosustavu. Sunce je izložilo i igre poput Ptičice, ne ljuti se, Hranidbena mreža mora i Igra prilova. Predstavljen je i istraživački proces brojanja mikroplastike u uzorku pijeska pomoću povećala. Posebnu pažnju dobili su lokalni ribari koji su vješto prenosili svoje ribarsko znanje vezanje udice, a djeca su imala priliku i okušati se u vezanju te poslije i u lovu.


Edukacijske radionice Morski ekosustav i opasnosti koje mu prijete
Jedna od kontinuiranih misija Sunca pružanje je znanja i najnovijih informacija potrebnih za razumijevanje problematike zaštite okoliša i prirode te ključnih uzroka degradacije okoliša lokalno i globalno. Poticanje uvođenja promjena ponašanja i proaktivnog djelovanja pojedinca tako je temeljna sastavnica svih edukacijskih aktivnosti koje Sunce provodi. Sve edukacije obrađuju aktualne teme, koriste suvremenu literaturu i participativne metode podučavanja.
U posljednje vrijeme, očuvanje morskih ekosustava postaje sve važnija tema. Jadransko more, iako čini samo 4,6 % ukupne površine Sredozemnog mora, ima iznimno veliku ekološku vrijednost. Međutim, ono se suočava s brojnim izazovima, uključujući klimatske promjene, turizam, ribarstvo, pomorski promet i eksploataciju ugljikovodika. Povećanje temperature mora, promjene u salinitetu i pojava nedomicilnih vrsta sve su češći fenomeni.
Kako bismo ovu temu približili djeci izradili smo edukacijski program Morski ekosustav i opasnosti koje mu prijete. Edukacijski program sastoji se od uvodnog dijela u kojem se učenici participativnom metodom upoznavaju s pojmom ekosustava te svime onim što čini jedan morski ekosustav. U središnjem dijelu radionice, pomoću interaktivnih igara i audiovizualnih materijala, djeca uče koje su ugroze, tko ih uzrokuje, kako nastaju i na koji način utječu na morske ekosustave. Uposlenim rukicama i glavicama nema mjesta za dosadu! U završnom dijelu radionice refleksivnom se metodom osvještava što smo naučili i kako možemo doprinijeti očuvanju ovih krhkih, a iznimno važnih, ekosustava.


Drago nam je da su i nastavnici u našim školama svjesni važnosti ove teme. U ovoj smo godini održali već tri radionice za učenike razredne nastave u OŠ Manuš, OŠ Split 3 i OŠ Kamešnica. Zahvaljujemo nastavnicima i učenicima na ukazanom povjerenju i radujemo se novim suradnjama!
Zeleni izlet: Čuvari bioraznolikosti
Ljubav i poštovanje prema prirodi stječe se i raste ako u njoj boravimo i što je bolje poznajemo. Stoga nam je drago da smo se u listopadu družili u Park-šumi Marjan, na Zelenom izletu naziva Čuvari bioraznolikosti. Ovom prilikom, naši “čuvari biorazlikosti” bili su vesela ekipa djece iz Gradskog društva Crvenog križa Ploče. U prirodi smo učili o prirodi! Edukativnim igrama upoznali smo se bolje s ekosustavom šume, naučili nešto više o kukcima i izradili mali podsjetnik kako doprinijeti očuvanju bioraznolikosti. Uz puno smijeha, zanimljivih pitanja i u dobrom društvu, okruženi prekrasnom prirodom, vrijeme nam je proletjelo.


Edukacija hvarske djece o zaštiti posidonije i morskih staništa
Ljudske aktivnosti često ugrožavaju morski svijet, no pravovremena edukacija može spriječiti mnoge od tih štetnih djelovanja. U sklopu edukacijskog programa Morska cvjetnica posidonija i koristi zona bez ribolova, krajem listopada družili smo se s osnovnoškolcima s otoka Hvara. Cilj druženja bila je edukacija djece o važnosti očuvanja posidonije, ugroženih vrsta poput plemenite periske i konceptu no-take zona. Igrajući se s nama, djeca su učila o povezanosti morskih organizama, prijetnjama poput sidrenja u livadama posidonije i načinima očuvanja morskih staništa. Aktivnosti su uključivale promatranje morskog dna, igru hranidbenih mreža, razgovor s ribarom i učenje o zaštiti bioraznolikosti. Edukacija, provedena u sklopu projekta Zaštićeno morsko područje Pakleni otoci Javne ustanove More i krš, dio je šireg rada Sunca u suradnji s MedPAN mrežom, u cilju očuvanja prirodnih staništa i povećanja ribljeg fonda. Više o edukaciji i druenju s učenicima možete čitati ovdje.


Radionice na temu održivog gospodarenja otpadom
Sredinom prosinca, u organizaciji Grada Trogira, održali smo tri radionice na temu održivog gospodarenja otpadom. U ovo predblagdansko vrijeme, s djecom iz DV Sunce te učenicima drugog razreda OŠ Majstora Radovana iz Trogira, izrađivali smo prigodne blagdanske čestitke. Za izradu smo koristili otpadni tekstil. Ovom zanimljivom i kreativnom aktivnošću skrenuli smo pozornost na probleme koje uzrokuje tekstilni otpad.


Također, za učenike četvrtog razreda SŠ Ivana Lucića iz Trogira održali smo kratku prezentaciju Brza moda ili fast fashion – što je i kako utječe na svijet u kojem živimo?. Pričali o promjenama koje su nužne i o malim koracima kojima svi možemo doprinijeti smanjenju količine tekstilnog otpada. Kako ne bi sve ostalo samo na priči, bacili smo se na izradu ekološke inačice aluminijske ili plastične folije – izrađivali smo voskomote. Za izradu smo iskoristili smo stari tekstil i uz dodatke par prirodnih sastojaka (vosak i kokosovo ulje), koje smo sjedinili pomoću glačala, dobili koristan uporabni predmet.


Ponosni smo na sve edukacije koje smo proveli u 2024. godini i sretni svim suradnicima koji su nam omogučili da širimo znanja i vještine na temama zaštite prirode i okoliša. Sunce je za svoje edukacijske programe osvojilo i oznaku kvalitete SKOCKANO, čime svim našim budućim korisnicima jamčimo kvalitetu naše usluge. Ako u novoj godini i sami želite postati korisnici naših edukacija, javite nam se na [email protected]!
