Izazov otpada iz mora rješavali splitski i talijanski učenici na studijskom putovanju u Splitu

ml-free-studijsko-putovanje-split-sunce

Studijsko putovanje u sklopu ML-free projekta

Učenici srednje umjetničke škole Marco Polo iz Venecije, od 20. do 24. svibnja, posjetili su svoje kolege i projektne partnere, učenike splitske Ekonomske i upravne škole Split. Zajednički su u sklopu petodnevnog studijskog putovanja radili na rješavanju prekograničnog izazova otpada iz mora.

– Proširili smo znanje o zaštiti okoliša kroz razne aktivnosti i destinacije koje smo posjetili. Uvidjeli smo kako treba što prije reagirati i spriječiti nastanak daljnjeg onečišćenja Jadrana. – rekla je učenica Anđela Plavčić.

Što su u Splitu srednjoškolci pripremili osnovnoškolcima?

Zaposlenice Sunca su s učenicima tijekom organiziranih radionica razradile zajedničke pilot-projekte i pripadajuće komunikacijske kampanje koje su učenici tijekom tjedna pripremali i na kraju predstavili učenicima OŠ Skalice.

Učenici tri niža razreda OŠ Skalice imali su priliku kroz zabavne aktivnosti učiti o izazovima s kojima se Jadran suočava. U botaničkom vrtu škole predstavljena je interaktivna igra „Igram da zaštitim more”. Ova interaktivna igra ideja je i pilot-projekt učenika Ekonomske i upravne škole Split, razvijena u sklopu spomenutih radionica Sunca.

Zaposlenice Sunca provele su radionicu ispitivanja kemijskih svojstava mora te radionicu izrade ukrasnih predmeta od otpada  iz mora. Otpad s kojim su izrađivali ukrasne predmete prikupljen je na akciji čišćenja na Pantanu u sklopu studijskog putovanja.

– Učenici su iskazali interes za izradu pokusa ispitivanja mora, kao i za edukativnom igrom. Drago nam je da su neki otišli i s novim ukrasnim predmetom koji su izradili na radionici. Uvijek me veseli vidjeti entuzijazam učenika na  radionici i angažman srednjoškolaca u ulozi edukatora. – rekla je Martina Talajić, voditeljica radionica.

Kako nam je bilo na studijskom putovanju?

Učenici su razgledali povijesnu jezgru Splita uz posjet Zajednici Talijana Splita. Čistili su plažu u posebnom rezervatu Pantan nakon čega su poslušali predavanje Grada Trogira o primjeru dobre prakse upravljanja otpadom „Plastic Smart Cities“, a potom prošetali centrom. Uz šetnju park šumom Marjan posjetili su Institut za oceanografiju i ribarstvo gdje su imali priliku poslušati stručno predavanje o utjecaju otpada iz mora na okoliš.

Na rijeci Jadro imali su predavanje Centra za posjetitelje Jadro izletište-park i šetnju parkom. U Omišu su poslušali predavanje o Sub-merus inicijativi  From river to the sea – let’s be plastic free, a iz komunalnog poduzeća Peovica d.o.o. predstavili su sistem gospodarenja otpadom u Omišu. Učenici su se prošetali tematskom stazom sv. Leopolda Mandića i uživali u prirodi rijeke Cetine.

Zahvaljući gostoprimstvu svih navedenih studijsko putovanje bilo zaista zanimljivo, dinamično i za naše učenike nezaboravno. Splitski i talijanski učenici pomalo umorni na kraju dinamičnog tjedna puni su dojmova, novih iskustava i poznanstava.

– Uvidio sam da se vi u Splitu suočavate sa sličnim okolišnim problemima kao i mi u Veneciji. Uživao sam posjetu Splitu i okolnim mjestima gdje su za učenike organizirana zanimljiva predavanja i akcija čišćenja te razgledavanja. – izjavio je učenik Luca Paul Gradara.

Razne aktivnosti dojmile su i splitske učenike koji su, iako su bili na poznatom terenu. Stekli su nova znanja i vještine, ali i poticaj za daljnjim sudjelovanjem u doprinošenju zaštiti okoliša. – Nadam se da ću u budućnosti sudjelovati u sličnim projektima, ne želim propustiti prilike poput ove. – rekla je učenica Asia Bajranović.

Jačanje kapaciteta i umrežavanje obrazovnih institucija

Iskustvo ovog studijskog putovanja obogatilo je i profesore partnerskih škola koji su imali priliku proširiti svoje znanje i steći uvid u neke od vještina prenošenja ekoloških tema učenicima.

– Zanimljivo je vidjeti da školske aktivnosti mogu biti ovako interaktivne i organizirane na ovako raznovrstan način potičući učenike na kreativno promišljanje o problemu, a istovremeno ih oplemenjujući novim raznolikim informacijama i pružajući im priliku za razvoj društvene vršnjačke dimenzije. – rekla je profesorica Elisabetta Lombardi. Slažu se  s tim i učiteljice OŠ Skalice čiji su učenici sudjelovali u prije spomenutima pilot aktivnostima. Smatraju kako je učenicima svih uzrasta potrebno više interaktivnih aktivnosti i pristupa koji potiče proaktivno rješavanje izazova.

– Oduševljeni smo ljepotama Hrvatske i vašom gostoljubivošću. Veselim se nastavku suradnje i posjetu splitskih učenika Veneciji u listopadu. – dodala je Lombardi.

Zajedničko rješavanje zajedničkih prekograničnih izazova

Studijsko putovanje organizirano je u okviru Interreg projekta ML – FREE koji provodi Sunce s već spomenutim školama.

–  Opći cilj projekta je doprinijeti smanjenju onečišćenja otpadom iz mora i očuvanju Jadrana. Taj cilj planiramo postići povećanjem znanja i vještina te poticanjem aktivnog sudjelovanja mladih u borbi protiv onečišćenja otpadom iz mora. –  rekla je voditeljica projekta, Tea Kuzmičić Rosandić iz Sunca.

Ovaj projekt, koji sufinancira Europska unija, nastoji stvoriti Jadransko more bez otpada iz mora kroz aktivno sudjelovanje mladih, prekograničnu suradnju i jačanje obrazovanja o okolišu.

– Kroz i  aktivnosti i druženje imali smo priliku steći nova znanja  o prirodi i okolišu i osvijestiti okolišne izazove s kojima se svi moramo suočiti. – rekao je učenik Marin Kragić uz to izražavajući želju za novim sličnim projektima.

Na mladima svijet ostaje, stoga je važno poticati proaktivnost mladih u rješavanju okolišnih izazova.

m-lfree-eu-rh-interreg

Tagovi: