U današnjem svijetu koji karakterizira brz život, neumjerena potrošnja i pribjegavanje jednokratnim rješenjima, bez obzira na cijenu i posljedice, neizbježno je osvijestiti potrebu za usvajanjem nekih starih obrazaca ponašanja i života. Šivanje, kao vještina koja polako kopni, nameće se kao idealna opcija za most između prošlosti i održivije budućnosti.
Šivanjem se vježba mirnoća, što se dugoročno pozitivno odražava na mentalno zdravlje i motoričke sposobnosti, osvještava se negativni utjecaj brze mode na okoliš te aktivno doprinosi održivijoj potrošnji i smanjenju otpada. Na radionicama šivanja paralelno se upoznaje s istomišljenicima, dijele iskustva i ideje. Oni koji su iskusniji u tehnici šivanja i koji mogu samostalno služiti šivaćom mašinom, imaju sposobnost stvaranja svojih krojeva i u mogućnosti su prekrajati stare komade odjeće u nešto sasvim novo i osobno te na taj način postaju proizvođači, a ne potrošači.
Zbog svega navedenog, projektom ŠIZIKA nastoji se u mladih probuditi interes i entuzijazam za usvajanjem ove toliko jednostavne, a toliko potrebe i korisne vještine. Također, naglasak je i na volontiranju koje samo po sebi donosi nebrojene mogućnosti i prednosti poput obogaćivanja slobodnog vremena, doprinosa zajednici, smanjenje stresa i tako dalje.
Ciljevi projekta:
Opći je cilj projekta omogućiti mladima aktivan angažman u području zaštite okoliša i održivog razvoja te stjecanje novih vještina i kompetencija potrebnih za konkuriranje na tržištu rada.
Specifični ciljevi:
1. Jačanje znanja i vještina mladih u lokalnoj zajednici kroz radionice šivanja
Na radionicama šivanja mladi će imati priliku steći nova znanja te dijeliti postojeća. Dobit će mogućnost stjecanja novih iskustava i ideja o održivom razvoju. Sudjelovanjem i savladavanjem vještina šivanja uključeni se uče vještinama i tehnikama koje ne mogu naučiti u formalnom obrazovnom sustavu.
2. Povećanje znanja i vještina mladih osoba za aktivan angažman za zaštitu okoliša i održivi razvoj lokalne zajednice smanjenjem konzumerizma
Poticajnim šivanjem, „staroj“ odjeći dajemo novi sjaj, novu ulogu te smanjujemo konzumerizam i potrebu za kupovinom nove odjeće. Upotrebom postojeće odjeće, smanjujemo ekološki pritisak velikih količina odbačenog tekstila, a prenamjenom odjeće, dobivamo nešto što nam je potrebno i dajemo joj novu ulogu.
3. Unaprijediti zapošljavanje mladih kroz aktivno volontiranje
Sudjelujući u aktivnosti, kojoj je volonterski angažman dao posebnu kvalitetu, mladi iz prve ruke i vlastitog iskustva mogu doživjeti koliko kao volonteri mogu utjecati na lokalnu zajednicu te kako se poduzetnička ideja može realizirati.
Projektne aktivnosti:
- poziv za uključivanje u projekt ŠIZIKA i odabir sudionika
- radionice šivanja
- edukativne radionice Otpad i prioritet smanji stvaranje otpada
- program dugoročnog volontiranja za mlade u udruzi Sunce
- promocija i vidljivost projekta.
Nositelj projekta: Udruga za prirodu, okoliš i održivi razvoj Sunce
Projektni partneri: Info zona
Trajanje projekta: 12 mjeseci (1. 1. 2024. – 31. 12. 2024.)
Budžet projekta: 6.395,85 EUR (Grad Split)
Voditeljica projekta u Suncu: Margita Radman, voditeljica Odjela za edukaciju i informiranje
[email protected]