
Što smo radili tijekom 2024. godine
Zeleni forum mreža je udruga za zaštitu okoliša Hrvatske koja javnim zagovaranjem utječe na kreiranje i provedbu politika zaštite okoliša i očuvanja prirode RH. Sunce je članica koordinacije Zelenog foruma već dugi niz godina.
– Mreža je osnovana 1997., a danas okuplja 30 organizacija civilnog društva iz RH koje se bave zaštitom okoliša i prirode. – rekla je izvršna direktorica Sunca, Gabrijela Medunić-Orlić, dodavši kako je Sunce jedna od devet članica skupštine izabranih 2022. na mandat od tri godine.
Pri izboru članica Koordinacije vodi se računa o regionalnoj rasprostranjenosti po što većem dijelu RH, tako su članice Koordinacije: Ekološka udruga „Krka“ Knin, Eko Pan, Sunce, Udruga Biom, Zelena akcija, Zelena Istra, Zeleni Osijek, Brodsko ekološko društvo-BED i Društvo za oblikovanje održivog razvoja (DOOR).
Udruge članice koordinacije sastaju se redovito te prate tijek zajedničkih zagovaračkih aktivnosti, rad radnih skupina u koje su uključeni predstavnici Zelenog foruma, aktualna okolišna pitanja, specifične teme vezane za rad pojedinih članica, mogućnosti financiranja i zajedničkih projekata i slično. Tijekom 2024. koordinacija se sastala jedanaest puta.

Pokretanjem zajedničkih kampanja i projekata, razmjenom informacija i organizacijom edukacija za članice osnažuju se kapaciteti udruga, jačaju njihove vještine i, u konačnici, raste utjecaj okolišnih udruga na lokalnoj, nacionalnoj i međunarodnoj razini.
– Zajednički sudjelujemo na pojedinim e-savjetovanjima, tražimo sastanke s relevantnim sugovornicima za pojedine teme i nominiramo svoje predstavnike u različite radne skupine. – rekla je Medunić-Orlić koja je, kao predstavnica Sunca, članica dvije radne skupine (radne skupine za izradu Nacionalnog plana stvaranja poticajnog okruženja za razvoj civilnog društva od 2021. do 2027. i radne skupine za izradu Izvješća o provedbi Aarhuške konvencije).
Zeleni forum i Sunce u Savjetu za razvoj civilnoga društva i radnoj skupini za izradu Nacionalnog plana stvaranja poticajnog okruženja za razvoj civilnog društva od 2021. do 2027.
Medunić-Orlić je uime Zelenog foruma i Sunca i članica Savjeta za razvoj civilnoga društva za područje Zaštite okoliša i održivog razvoja.
– Uloga i utjecaj Savjeta značajno su se promijenili od 2016. godine do danas – napominje.

Savjet za razvoj civilnoga društva savjetodavno je tijelo Vlade Republike Hrvatske, koje bi trebalo raditi na razvoju suradnje Vlade Republike Hrvatske s udrugama i drugim organizacijama civilnoga društva na provođenju akata strateškog planiranja za stvaranje poticajnog okruženja za razvoj civilnoga društva. Uloga Savjeta je i doprinos razvoju filantropije, socijalnog kapitala i međusektorske suradnje u Republici Hrvatskoj.
Koliko je manjkava uloga Savjeta vidljivo je i po tome što od 2016. godine nije donesen Nacionalni plan stvaranja poticajnog okruženja za razvoj civilnog društva – iako se postupak izrade pokretao dva puta.
– Postupak je zadnji put pokrenut 2022., kada smo se aktivno uključili u radnu skupinu za izradu plana. Naime, nacrt plana postoji, ali je radna skupina neaktivna od kraja 2023. godine. Na naše brojne upite o statusu plana i daljnjem tijeku rada radne skupine dobivamo nejasne i odgađajuće odgovore. – govori Medunić-Orlić, ističući da je posljednja informacija pristigla na sjednici Savjeta, 27. studenog 2024., kada je ravnateljica Ureda za udruge istaknula kako se predviđa interno savjetovanje radne skupine o planu u siječnju 2025. godine te potom opsežna javna rasprava putem portala e-savjetovanje.
– Nezadovoljni općim stanjem podrške organizacijama civilnoga društva te urušavanjem sustava koji je tijekom pretpristupnog razdoblja bio značajno hvaljen i promoviran u drugim članicama EU-a, u suradnji s nekoliko udruga iz drugih sektora – a čiji su predstavnici također članovi Savjeta – izradili smo upitnik kako bismo prikupili što više informacija i mišljenja organizacija civilnoga društva o ulozi i radu Savjeta te pokrenuli promjene. – istaknula je Medunić-Orlić.
Zeleni forum i Sunce u radnoj skupini za izradu Izvješća o provedbi Arhuške konvencije
Zeleni forum sudjeluje i u izradi Izvješća o provedbi Aarhuške konvencije.
– Ovo izvješće naše ministarstvo radi svake četiri godine, a konvencija je temelj za sudjelovanje javnosti u zaštiti okoliša, koji se oslanja na tri stupa: pristup informacijama, sudjelovanje javnosti i pristup pravosuđu. – naglasila je Medunić-Orlić, članica radne skupine za izradu Izvješća. Dodaje da je zahvaljujući Suncu, Vijeće za Aarhušku konvenciju prije desetak godina naložilo Ministarstvu RH da uredi sudjelovanje javnosti pri donošenju planova gospodarenja otpadom. Novi zakon omogućio je javnosti sudjelovanje na lokalnoj razini.


Ostale ključne točke rada Zelenog foruma u 2024.
Ove je godine u sklopu projekta Očuvanje i zaštita prostora civilnog djelovanja, koji udruga Zelena akcija provodi u suradnji sa Zelenom Istrom i austrijskom organizacijom Global2000, predstavljena analiza represije nad okolišnim inicijativama i organizacijama civilnog društva u Hrvatskoj. Analiza je pokazala da su tužbe protiv sudjelovanja javnosti (SLAPP) i inspekcijski nadzori postali tipične represivne mjere u Hrvatskoj u posljednjem desetljeću. Česte su i prijetnje, a zabilježeni su i slučajevi fizičkog nasilja.
Primijećeno je i da prevladavaju javna savjetovanja koja su provedena u kraćem razdoblju od zakonski predviđenih 30 dana.
– I neodgovaranje i ignoriranje oblici su represije. – naglasila je Medunić-Orlić.

Izazovi i budućnost Mreže Zelenih telefona: podrška za okoliš na regionalnoj razini
Članice mreže Zeleni telefona sastale su se na ovogodišnjoj skupštini Zelenog foruma u listopadu 2024. Zeleni telefon servis je koji stoji u službi građanima za informacije i probleme vezane za okoliš, prirodu i njihovu zaštitu. Mreža Zelenih telefona okuplja devet udruga zaštite okoliša, a to su: Eko Pan, Zelena akcija, Zelena Istra, Sunce, Nobilis, Eko Zadar, Zeleni Osijek, Ekološka udruga “Krka” Knin i Žmergo.
– Podijelili smo iskustva o izazovima pokrivanja velikog teritorijalnog područja pod jednim Zelenim telefonom. – rekla je Ksenija Adžić, pravnica udruge Sunce, koja obrađuje prijave iz cijele Splitsko-dalmatinske i Dubrovačko-neretvanske županije .
Mreža ima jedinstveni telefonski broj za područje cijele Hrvatske: 072 123 456. Na taj način se po cijeni lokalnog poziva pozivi iz bilo kojeg dijela Hrvatske preusmjeravaju na najbližu udrugu.
– Na sastanku je bilo govora i o budućem financiranju mreže Zelenih telefona kroz zajedničke projekte, a utvrđeno i da će u 2025. koordinaciju mreže preuzeti Ekološka udruga Krka Knin. – rekla je Adžić.
Sunce u 2024. provodi projekt „Zeleni telefon – Posudi svoj glas okolišu II!“.
– Ovaj vrlo važan servis prepoznao je Fond za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost i sufinancira ga već dvije godine, a nadamo se i trećoj godini projekta. – rekla je Maja Jurić, voditeljica Odjela za komunikaciju i zagovaranje.

– Glas građana je glas okoliša! To nam je potvrdila i kampanja A di se ti sidriš?, koju smo ovog ljeta proveli u želji da podignemo svijest o važnosti odgovornog sidrenja i očuvanja livada posidonije, kao i o zabrani ispuštanja otpadnih voda s plovila. Zbog toga je Sunce zaprimilo najveći broj prijava onečišćenja mora do sada. – istaknula je Jurić.
Izazovi u financiranju projekata za zaštitu okoliša i održivi razvoj
Zeleni forum je početkom 2024. godine sudjelovao u javnom savjetovanju o Nacrtu prijedloga Pravilnika o uvjetima i načinu dodjele sredstava Fonda te kriterijima i mjerilima za ocjenjivanje zahtjeva za dodjeljivanje sredstava Fonda. Upućeno je šest komentara s prijedlozima dopune i modifikacije članaka Pravilnika kako bi se adresirao dio problema vezan za provedbu natječaja FZOEU i odobrenih projekata. Komentar vezan za uvođenje sektorskih analiza prilikom planiranja namjene sredstva FZOEU nije prihvaćen, a nisu prihvaćeni ni komentari vezani za prijedloge izmjene članaka, koji bi omogućili vraćanje mogućnosti sklapanja pojedinačnih ugovora za projekte udruga korisnica LIFE programa.
Pozitivna stavka novog Pravilnika je ta da je FZOEU omogućio 80 % financiranja udruga s cijelog područja RH, dok je do sada ovaj postotak bio 40, 60 ili 80 %, ovisno o geografskom području djelovanja udruge.
Podsjećamo da je u listopadu 2023. godine održan sastanak udruga predstavnica Zelenog foruma, Fonda za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost (FZOEU), Ministarstva gospodarstva i održivog razvoja (MINGOR) te Ureda za udruge Vlade RH (UZUVRH) na temu sufinanciranja projekata zaštite okoliša i prirode i energetske učinkovitosti koje provode udruge.
Klimatska kriza, Nacionalni energetski i klimatski plan, Zakon o klimatskim promjenama i zaštiti ozonskog sloja
Sve države članice EU-a, pa tako i Hrvatska, morale su poslati Europskoj komisiji ažurirani klimatski i energetski plan ove godine. S obzirom na to da javnost nije bila uključena u izradu plana, Zeleni forum tražio je javno savjetovanje od minimalno 30 dana, a u proces se uključila i pučka pravobraniteljica. NECP krovni je dokument za sve nacionalne klimatske politike, a proizlazi kao obveza iz Pariškog sporazuma o klimatskim promjenama, stoga su zagovarački napori za uključivanje javnosti u kreiranje Plana od izrazite važnosti. Nadalje, zatraženo je produženje javnog savjetovanja o “Prijedlogu Zakona o klimatskim promjenama i zaštiti ozonskog sloja, s konačnim prijedlogom Zakona” jer je ono inicijalno bilo skraćeno na svega 17 dana.
Tajništvo Zelenog foruma pisalo je povjerenici za informiranje o ovom nepropisnom skraćivanju roka za savjetovanje s javnošću. Naime, Zeleni forum smatra kako je Ministarstvo imalo pravovremena saznanja o rokovima za prenošenje relevantnih Direktiva usvojenih još 10. svibnja 2023. te je imalo mogućnosti i vremena propisno provesti ovo savjetovanje. Članice Zelenog foruma stoga su tražile da se savjetovanje ponovi ili ponovno otvori, odnosno da se produži za još 13 dana.
Od povjerenice za informiranje, Anite Markić, stigao je odgovor kako se Zakon morao donijeti po hitnom postupku, stoga je savjetovanje moglo trajati manje od 30 dana. No, kako stoji u odgovoru, “s obzirom na važnost područja na koje se predmetni Zakon odnosi preporučuje se provesti još jedan oblik savjetovanja s javnošću ili još jedan krug internetskog savjetovanja s javnošću do ispunjavanja kumulativnog roka od 30 dana”.
Zakon o obnovi prirode
Ovaj Zakon stupio je na snagu 18. kolovoza 2024. godine, a postavlja pravno obvezujuće ciljeve za države članice da obnove 20 % kopnenih površina i 20 % mora do 2030. te sve ekosustave kojima je potrebna obnova do 2050. godine. Nakon godina zagovaranja i kampanje pokreta #RestoreNature, u kojem su sudjelovale i neke od članica Zelenog foruma, konačno je donesen Zakon. Plan provedbe nove legislative svaka bi država članica EU-a trebala napraviti u sklopu svojeg nacionalnog plana, u kojemu će se analizirati potrebe i hitnost oporavka određenih tipova staništa i samih lokaliteta te definirati konkretne mjere. Zeleni forum sudjelovat će u implementaciji ovog Zakona koji se u Hrvatskoj očekuje u vidu uredbe.
Uloga građana
Ne zaboravite, imate pravo na pravodobne istinite informacije i pravo na sudjelovanje u donošenju odluka koje utječu na okoliš i kvalitetu života.
Glas građana ključan je u zaštiti prirode i promicanju održivosti. Informirajte se, sudjelujte u javnim raspravama i koristite svoje pravo da se vaš glas čuje.
Sunce u daljnjem zagovaranju pozitivnih društvenih promjena možete podržati i kroz učlanjenje ili volontiranje.