
Iako je mreža Natura 2000 postavila temelje za zaštitu prirode, najveći izazovi i dalje leže u učinkovitoj provedbi na terenu. Da su po pitanju toga najvažniji kvalitetan nadzor i suradnja – posebno za obalna i morska područja, gdje upravljanje otežava podijeljena odgovornost među institucijama – raspravljali smo na završnoj konferenciji projekta EFFICIENTN2K, održanoj u utorak, 26. studenog 2024., u Posjetiteljskom centru Regionalnog parka prirode Ugento u Torre San Giovanni. Ovaj događaj organizirali su Općina Ugento i Regionalni park prirode Ugento, uz podršku vodećeg partnera, udruge Sunce.

Osim što smo konferencijom obilježili kraj projektnih aktivnosti, ustvrdili smo i koliko se ovaj projekt pokazao važnim za unapređenje inovativnih strategija i poticanja prekogranične suradnje u održivom upravljanju morskim i obalnim područjima mreže Natura 2000.
– Morska i obalna područja mreže Natura 2000 pod velikim su pritiscima – i u Hrvatskoj i u Italiji. Najviše ih ugrožavaju ljudske aktivnosti, poput neodrživog ribolova, slobodnog sidrenja brodova, ispuštanja otpadnih voda i tako dalje. Sunce i Općina Ugento prepoznali su važnost rješavanja tih pritisaka te su prošle godine osmislili projekt EFFICIENTN2K čija je zadaća bila unaprijediti nadzor i provedbu u zaštićenim obalnim i morskim područjima Natura 2000 u Italiji i Hrvatskoj, osiguravajući pritom očuvanje biološke raznolikosti i zaštitu ključnih prirodnih resursa. – objašnjava Matea Špika, voditeljica projekta.

Jačanje suradnje među dionicima
Konferencija je započela uvodnim govorom Salvatorea Chigea, gradonačelnika Ugenta i koordinatora FEDERPARCHI-ja Apulije, koji je naglasio važnost dugoročne suradnje među institucijama i lokalnim dionicima:
– Konferencija predstavlja odličnu priliku za dijalog i jačanje dugotrajne suradnje među raznim institucionalnim tijelima i organizacijama uključenim u upravljanje i praćenje zaštićenih područja mreže Natura 2000. Zajednički cilj je povećati učinkovitost očuvanja i zaštite bioraznolikosti.
Među ostalim govornicima bili su Giuseppe Scordella, direktor Regionalnog parka prirode Ugento i Serena Triggiani, regionalna vijećnica za okoliš u Apuliji, koji su istaknuli usklađenost aktivnosti projekta s regionalnim strategijama za očuvanje okoliša.
Rocky Malatesta, potpredsjednik FEDERPARCHI-ja, naglasio je važnost izgradnje međunarodnih mreža za upravitelje Natura 2000 područja, dok je Marin Miletić, voditelj projekata uime programa Interreg Italy – Croatia, predstavio nadolazeće mogućnosti financiranja.
Tehničke prezentacije dale su praktičnu dimenziju raspravama. Vatrogasna brigada iz Leccea prikazala je svoje mehanizme koordinacije za sprječavanje požara, dok je Forestry Police (hrv. šumarska policija) iz Tricasea predstavila napredne tehnologije za praćenje ilegalnog odlaganja otpada i rizika od požara. Korištenje tehnologija ima uistinu veliki potencijal u nadzoru i praćenju stanja terena te bi to trebalo što više poticati u budućnosti.


Važna je i lokalna zajednica
Na konferenciji se raspravljalo i o temi uključivanja zajednice. Predstavnici lokalnih vlasti, poput Regionalne agencije za aktivnosti navodnjavanja i šumarstva te sudionici iz Hrvatske, uključujući Nacionalni park Kornati i Sunce, podijelili su svoja iskustva.
– Aktivno uključivanje lokalne zajednice vrlo je važno kod upravljanja Natura 2000 područjima. Upornost lokalne zajednice signalizira nadležnim institucijama da su promjene nužne i da su potrebne nove prakse. To neminovno dovodi do povećanja institucionalnih kapaciteta i nadalje utječe na promjenu svijesti i ponašanja ljudi. Tijekom cijelog provedbenog razdoblja intenzivno smo radili na unapređenju suradnje među nadležnim tijelima i izgradnji njihovih kapaciteta. Organizirane su zajedničke radionice, obuka za izgradnju kapaciteta i akcije nadzora na područjima Natura 2000, koje su dokazale kako suradnja može doprinijeti nadzoru i učinkovitosti provedbe zaštite na terenu. Iako postoji manjak financijskih i ljudskih resursa te potreba za poboljšanjem zakonskog okvira u obje zemlje, projekt je pokazao da jačanje suradnje među nadležnim tijelima može pomoći u prevladavanju institucionalnih i pravnih slabosti sustava. – rekla je Matea Špika iz Sunca.

Dodatno, prisutnost učenika Tehničkog instituta De Viti De Marco iz Casarana dokaz je koliko je važno podizanje svijesti među mlađim generacijama o očuvanju okoliša i prirode.
Matea Špika iz Sunca predstavila je ključne preporuke proizašle iz provedbe projektnih aktivnosti, o kojima ćemo više uskoro pisati.
Očuvanje bioraznolikosti u središtu rada Sunca
Na kraju konferencije, sudionici su izrazili svoju predanost misiji EFFICIENTN2K, a Općina Ugento i Sunce, zajedno s Regionalnim parkom prirode Ugento, podsjetili su okupljene na važnost očuvanja bioraznolikosti.
– Preporuke projekta koristit će se za razvoj novih projektnih ideja i kao temeljni dokument za bolje razumijevanje onoga na što treba usmjeriti buduće akcije zagovaranja, povezane s povećanjem učinkovitosti zaštite morskih i obalnih Natura 2000 područja. – rekla je Ana Miletić Miloš iz Sunca.


Podsjetimo se, Natura 2000 ekološka je mreža sastavljena od područja važnih za očuvanje ugroženih vrsta i stanišnih tipova Europske unije. Njezin cilj je očuvati ili ponovno uspostaviti povoljno stanje više od tisuću ugroženih i rijetkih vrsta te oko 230 prirodnih i poluprirodnih stanišnih tipova. Dosad je u ovu ekološku mrežu uključeno oko 27.500 područja na gotovo 20% teritorija EU, što je čini najvećim sustavom očuvanih područja u svijetu, piše Ministarstvo zaštite okoliša i zelene tranzicije,
Jedno je jasno, s jakim fokusom na inovacije, suradnju i uključivanje zajednice, projekt EFFICIENTN2K postavio je čvrste temelje za buduće napore prema učinkovitijem upravljanju obalnim i morskim zaštićenim područjima.
