
U okviru projekta From river to the sea – let’s be plastic free Sunce će i ovoga ljeta, u suradnji sa Sub-merusom (Calypso DC) educirati mlade volontere iz cijelog svijeta o važnosti borbe protiv onečišćenja mora.
Edukacijski program
Otpad iz mora predstavlja jednu od svjetski najbrže rastućih prijetnji morskim, ali i obalnim ekosustavima s velikim okolišnim, kulturnim, zdravstvenim i gospodarskim posljedicama. Najveću opasnost za morski okoliš i ljudsko zdravlje predstavljaju velike količine plastike.

Udruga Sunce osmislila je edukacijski program za osnaživanje mladih u borbi protiv onečišćenja mora. Cilj programa je smanjenje pritiska onečišćenja otpadom s naglaskom na plastični na području rijeke Cetine i tri područja ekološke mreže Natura 2000. Program se sastoji od edukativne radionice koja će se odvijati tijekom ljetnih mjeseci u Sub-merus (Calypso DC) ronilačkom centru u Omišu.

Aktivnosti su dio projekta From river to the sea – let’s be plastic free koju provodi Sub-merus u suradnji s Javnom ustanovom „More i krš“, Impactrip-om i Suncem uz pomoć sredstava Beyond Plastic Med (BeMed) inicijative.
Volonteri
U suradnji s Imapctripom, Sub-merus od 2018. provodi Marine Conservation program u okviru kojega mladi volonteri iz cijelog svijeta dolaze u Omiš kako bi doprinijeli očuvanju čistog mora. Do sada je obučeno 350 volontera, a prikupljeno je nekoliko tona otpada iz mora.

– Obučeni volonteri postali su naš vrijedan alat za širenje znanja i iskustva o temi zaštite okoliša i prirode. – rekao je Tino Mrčelić, direktor ronilačkog centra i voditelj projekta.

– Volonteri će se u prvom dijelu edukacije upoznati s problematikom otpada iz mora te će povećati specifična znanja o štetnosti plastike. U drugom dijelu radionice, volonteri će provoditi monitoring otpada iz mora koji su sakupili roneći tijekom tjedna. Tako će primijeniti prethodno stečeno teorijsko znanje. – rekla je Tea Kuzmičić Rosandić iz Sunca.

