Koliko je još koraka do ekološki održivog Dugog otoka?

radionica-zadar

Za sve dionike zaštićenih područja Dugog otoka, organizirali smo, u suradnji s javnim ustanovama Natura Jadera i Park prirode Telašćica radionicu Koraci prema ekološki održivom Dugom otoku – zamijenite plastiku održivim rješenjima.  

– Sunce predano radi na smanjenju korištenja jednokratne plastike u zaštićenim područjima Dugog otoka u okviru projekta Plastic-Free Croatian Island te na smanjenju proizvodnje otpada u sklopu Interreg WASTEREDUCE projekta – rekla je voditeljica projekata u Suncu, Dalka Zanki.

Zajedno za zaštitu prirode i okoliša Dugog otoka

Radionici koja se održala u Zadru 10. ožujka ove godine prisustvovali su predstavnici poslovnih subjekata koji posluju u zaštićenim područjima Dugog otoka, Telašćici i Sakarunu, predstavnici Parka prirode Telašćica, predstavnici Javne ustanove Natura Jadera i predstavnici Općine Sali. Radionica je pobudila zainteresiranost i drugih dionika pa su nam se tako pridružili i predstavnici Sveučilišta u Zadru, Grada Zadra, Zadarske županije i  javnih ustanova NP Paklenica  PP i Vransko jezero.

– Ovakve edukacije dionika su neophodne i trebalo bi ih provoditi redovito – rekao je Damir Maričić, predstavnik tvrtke Ilirija d.o.o. koja svoje goste iz Biograda na Moru dovozi u PP Telašćica.

Da je suradnja svih dionika nužna za rješavanje izazova morskog otpada slažu se i predstavnici Javnih ustanova PP Telašćica i Natura Jadera.

– Svake godine u suradnji s ronilačkim klubovima, lokalnim stanovništvom i institucijama organiziramo akcije čišćenja obale i podmorja – naglasila je Vesna Petešić, voditeljica pod odsjeka za pripremu i provedbu projekata PP Telašćica.

– Natura Jadera radi na razvoju suradnje s lokalnim stanovništvom, poslovnim subjektima, Općinom i Turističkom zajednicom, a ova radionica još je jedan uspješan primjer zajedničkog rada – izjavila je Morana Bačić, stručna voditeljica Nature Jadere.

Donešena Odluka o ograničavanju korištenja jednokratne plastike

Javna ustanova PP Telašćica je u suradnji sa Suncem donijela Odluku o ograničavanju korištenja jednokratne plastike za poslovne subjekte koji djeluju u zaštićenim područjima Dugog otoka.

Na radionici je prezentirana odluka koja će biti uključena u koncesijska odobrenja s ciljem smanjenja otpada od turističkih gospodarskih djelatnosti. Odluka propisuje obvezne mjere za poslovne subjekte koje uključuju zamjenu jednokratnih plastičnih proizvoda višekratnim rješenjima, postavljanje spremnika za odvojeno prikupljanje otpada te jasno komuniciranje tih mjera svim dionicima.

– Odluka ima obavezne i preporučene mjere, poput postupne zamjene plastičnih vrećica platnenim ili papirnatim alternativama te nabave pića u povratnoj ambalaži – objasnila je Petešić.  

Petešić je spomenula i kako Odluka sadrži sankcije za prekršitelje, a one uključuju mogućnost raskida ugovora o koncesijskom odobrenju i ukidanja dozvola na pomorskom dobru.

Ravnatelj Nature Jadere, Damir Perić rekao je da će se Odluka primijeniti prilikom izdavanja novih koncesijskih odobrenja za pružatelje usluga u zaštićenom području značajni krajobraz „Sjeverozapadni dio Dugog otoka“.

Sunce godinama sudjeluje o održivom zaokretu Dugog otoka, tako je Plastic-free Croatian Island projekt nastavak prijašnjeg projekta For Plastic-Free Croatian Islands. – Drago nam je što nastavljamo uspješnu suradnju s ključnim dionicima koji upravljaju zaštićenim područjima Dugog otoka – rekla je Tea Kuzmičić-Rosandić iz Sunca.

Višekratna rješenja za očuvanje Dugog otoka

– Prvi korak prema čišćem okolišu svakako je smanjenje otpada, stoga je korištenje alternativa jednokratnoj plastici nužno – istaknula je Zanki i sudionicima radionice predstavila višekratna rješenja koja se mogu usvojiti u poslovanje u zaštićenim dijelovima Dugog otoka.

održivo

Višekratne čaše, boce, kutije za hranu i pribor za jelo, kao i višekratne platnene vrećice mogu biti neki od primjera zamjene jednokratnih predmeta koji se najčešće koriste u turističkim djelatnostima.

– Već nekoliko godina odvajamo plastiku od miješanog otpada i razmišljali smo kako smanjiti količinu jednokratnih plastičnih čaša u otpadu jer njih ima najviše – istaknula je Ivana Škrokov, predstavnica obrta Nevika Cruise s Pašmana.

Da je potrebno regulirati stvaranje otpada i tako smanjiti onečišćenje Jadrana, slažu se svi poslovni subjekti među kojima je prošlog ljeta i proveden upitnik o korištenju jednokratne plastike u poslovanju.  

– Podaci koje smo dobili analizom rezultata upitnika poslužili su nam kao baza za donošenje prijedloga Odluke od strane udruge Sunce koju je Upravno vijeće PP Telašćica i usvojilo – objasnila je Zanki.

Maričić je istaknuo kako je zamjena jednokratne plastike drugim materijalima zadaća koju je on osobno u tvrtki Ilirija usvojio uz sve izazove koje sa sobom nose organizacija izleta koje provodi i uvjeti na brodu.

Jesu li posjetitelji osviješteni o važnosti zaštite okoliša?

Ljepote Jadrana privlače sve više posjetitelja iz godine u godinu, no jesu li posjetitelji svjesni pritiska koji prekomjerni turizam stvara na prirodu i okoliš? Upravo to je dio istraživanja Interreg projekta WASTEREDUCE koji Sunce provodi u suradnji s ostalim hrvatskim i talijanskim partnerima.

sakarun

Sunce je prošlog ljeta istražilo navike posjetitelja Sakaruna, jedne od najljepših jadranskih plaža – Ukupno sto posjetitelja Sakaruna ispunilo je anketu o svojim navikama odlaganja otpada s ciljem mapiranja navika, ponašanja i mišljenja posjetitelja o infrastrukturi na plaži i gospodarenju otpadom na Dugom otoku – kaže Zanki.

Posjetitelje je važno educirati o očuvanju prirodnih ljepota zbog kojih i posjećuju destinacije, a  važnu ulogu u tome imaju i poslovni subjekti.

– Na više mjesta na brodu imamo naljepnice s upozorenjima kako je zabranjeno otpad bacati u more – kaže Škrokov.

– Prema istraživanjima koja provodi Natura Jadera u suradnji sa Sveučilištem iz Zadra od 2018. godine uvala Sakarun je izuzetno onečišćena otpadom, stoga Natura Jadera  provodi akcije senzibiliziranja posjetitelja – istaknula je Bačić.

Izazovi u gospodarenju otpadom

Svaka pozitivna promjena u društvu kreće od pojedinca, zato Sunce radi na podizanju ekološke svijesti i zagovaračkim naporima nastoji smanjiti generiranje otpada, s naglaskom na jednokratnu plastiku.

Prema istraživanju koje je Sunce provelo prošlog ljeta među koncesionarima Dugog otoka većina koncesionara ipak odvaja otpad, njih 79 % odvaja plastičnu, staklenu i metalnu povratnu ambalažu. No, 21 % ispitanika odgovorilo nam je kako ne odvajaju otpad jer na otoku ne postoji separativno odlaganje otpada te kako nema smisla odvajati kada se sve zajedno odlaže na istom odlagalištu. 

sakarun

Kaže nam to i Škrokov – prošlog ljeta na Pašmanu odvojeno odložena plastika nije bila prikupljena više od mjesec dana, a kasnije smo čuli da sav otpad, pa tako i ta plastika, završava na istom odlagalištu -.

Budi dio promjene

Budi i ti dio promjene – učlani se ili volontiraj u Suncu! Pridruži se akcijama čišćenja poput ovih koje je Sunce provelo na Dugom otoku, budi aktivan i savjestan član zajednice. 

Možeš biti i dio volonterskog kluba SoleSTerra, povezati se s ljudima istih interesa, steći nova znanja iskustva, a istovremeno doprinijeti zaštiti okoliša.

hublot-conservation-collective-depeche-mode-dalmatian-islands-environment-foundation
wastereduce-interreg-eu

Tagovi: