Održivost počinje u lokalnoj zajednici – sajmovima razmjene

U travnju 2025. Split je bio domaćin trima uspješnim sajmovima razmjene: Sajam razmjene odjeće povodom Fashion Revolution Day-a, Sajam razmjene kuhinjskih potrepština povodom festivala Održivost je moj đir i regularni Sajam razmjene Sunca. Tijekom ovih događanja građani su imali priliku besplatno razmijeniti stvari, od odjeće do kuhinjskih potrepština, i istovremeno naučiti koliko je važno načelo smanjenja otpada.

Time smo još jednom dokazali da lokalna zajednica može biti snažan pokretač održivih promjena. U svijetu preplavljenom stvarima, sajam razmjene je jednostavno, ali iznimno učinkovito rješenje za smanjenje otpada i poticanje zajedništva.

Sajam razmjene odjeće

Sajam razmjene odjeće održao se 23. travnja u prostoru Kluba Zona.  Sajam je organiziran povodom Fashion Revolution Day-a, međunarodnog dana borbe protiv brze mode, kojemu je cilj promicati transparentnost i društveno-odgovorno poslovanje modne industrije. Stavljen je naglasak upravo na tekstilni otpad, jedan od najvećih zagađivača u današnjem društvu. Ovaj međunarodni pokret nastao je, inače, nakon katastrofe u tvornici Rana Plaza u Bangladešu 2013., kada se tvornica odjeće u Dhaki u Bangladešu srušila, usmrtivši 1133 i ozlijedivši još 2500 radnika. Bila je to najsmrtonosnija katastrofa u povijesti industrije proizvodnje odjeće. Ovogodišnjom temom Fashion Revolution Day-a, Think Globally, Act Locally, nastojalo se potaknuti građane da preispitaju svoje navike i počnu tražiti odgovore na pitanje „Tko je napravio moju odjeću i obuću?“.

Posjetitelji su na sajam donosili dobro očuvanu odjeću ili obuću koju iz nekog razloga više ne nose  kako bi je zamijenili za druge komade. Za svaki komad odjeće ili par obuće, dobivao se bon s koji je služio za razmjenu. Svaki bon sadržavao je zanimljive činjenice o štetnosti modne industrije, koje su nekima poslužile i kao poticaj za razgovor s drugim posjetiteljima.

Prostor je bio ispunjen i edukativnim plakatima na kojima su bile različite informacije o tekstilu i njegovoj reciklaži. Na primjer, jeste li znali da se prema najnovijim procjenama Europske komisije, u svijetu reciklira manje od 1 % odjeće? Oko 12 % završi u reciklaži niže vrijednosti, a čak 87 % tekstilnog otpada završava na odlagalištima ili spaljivanju. 

Sajam je dodatno bio obogaćen radionicom popravka i prenamjene odjeće koju je vodila volonterka Sunca s iskustvom u šivanju, inače voditeljica radionica ŠIZIKE – šivanje, zakrpe i kreativne aktivnosti. Održana je i prezentacija izrade voskomota, omota od pčelinjeg voska. To su  potpuno prirodne, ekološke i biorazgradive folije koje zamjenjuju plastične i aluminijske. Uz pravilno održavanje mogu se koristiti i do godine dana nakon čega se zapravo trebaju samo “osvježiti” novim slojem voska. Kako izraditi voskomot, možete saznati na našim društvenim mrežama.

Sajam razmjene kuhinjskih potrepština

Sajam razmjene kuhinjskih potrepština održan je 25. travnja u sklopu prvog festivala održivosti Održivost je moj đir. Tema ovog sajma bila je održivo kuhanje i promicanje ‘zero-waste’ pristupa u pripremi hrane.

Posjetitelji su tako mogli donijeti i razmijeniti kuhinjska pomagala, višekratne posude, pribor za jelo i druge korisne predmete, a mogli su se uključiti i u brojne druge održive aktivnosti. Ugostitelji su pripremali jela po principu zero-waste kuhanja, prezentirajući kako se od ostataka mogu stvoriti ukusni i nutritivni obroci.

Kao i na Sajmu razmjene odjeće, posjetitelji su za razmjenu koristili bonove na kojima su bile napisane zanimljive činjenice o smanjenju otpada, pravilnom skladištenju hrane te planiranju obroka. Na primjer, jeste li svjesni da se u EU godišnje baci oko 57 milijuna tona hrane, što je oko 127 kg po osobi? U Hrvatskoj se godišnje baci više od 286.000 tona hrane, a najviše otpada ostaje u kućanstvima. Korištenjem višekratnih posuda i pametnim planiranjem obroka moguće je značajno smanjiti količinu otpada i uštedjeti novac.

Održivost kao zajednički cilj

Oba sajma bila su odlično prihvaćena među građanima. Pružila su priliku za razmjenu i uštedu te otvorila prostor za promišljanje o važnim temama, poput prekomjerne potrošnje, stvaranja nepotrebnog otpada i klimatskih promjena.

U organizaciji sajmova, ali i festivalu održivosti, sudjelovali su i volonteri iz Francuske (Charlotte, Léane, Nicolas i Léo) koji su u sklopu svojeg projekta ‘Foreign Challenge’ odabrali Sunce za volontiranje. Svoj boravak financirali su raznim akcijama u Francuskoj: prodajom kolača, odjeće i knjiga te organizacijom turnira i tombola.

Pri organizaciji ovih događanja pridružile su im se i volonterke Europskih snaga solidarnosti: Martina i Sanja iz Sjeverne Makedonije te Jeanne iz Francuske, Premda dolaze iz različitih struka, ove volonterke povezuje strast za održivošću i želja za pozitivnom promjenom. Volonterke će u Suncu biti godinu dana, na projektu Solidarity for Green Dalmatia 2024, koji financira Europska unija.

Ono što je najviše odjeknulo među sudionicima bio je osjećaj zajedništva – dokaz da male promjene, kad ih učinimo zajedno, mogu imati velik utjecaj.

Izuzev ova dva tematska sajma, u travnju smo imali jedan regularni Sajam razmjene, koji Sunce organizira svakog prvog utorka u mjesecu. Sljedeći će se održati 3. lipnja i 1. srpnja od 18 do 20 sati u Klubu Zona, dok će u kolovozu biti ljetna pauza.

Ovom prilikom podsjećamo na pravila razmjene: svaki sudionik može donijeti do pet dobro očuvanih predmeta (odjeća, knjige, posuđe, igračke i slično), a za svaki predmet dobije jedan bon. Bonovi služe kao valuta razmjene. Za svaki bon može se uzeti jedan predmet iz ponude. Bonove nije nužno iskoristiti odmah, već se mogu čuvati i koristiti na nekom od idućih sajmova. Kakve predmete prihvaćamo, saznajte u sljedećim vizualima:

Pridruži nam prvog utorka u mjesecu na Sajmu razmjene ili organiziraj vlastiti sajam s prijateljima ili obitelji i zajedno pokrenimo kružnu ekonomiju!

Tagovi: