Permakultura u školama: VolonTERRA edukacije za učionice budućnosti

volonterra_sunce_projekt_sve_nastavnice

Permakultura nije samo vrtlarstvo – ona je cjeloviti pristup dizajniranju prostora koji koristi tradicionalno znanje, suvremenu tehnologiju i etičke principe za stvaranje održivih sustava.

U subotu, 8. veljače 2025., u Osnovnoj školi Brda održali smo četvrti modul edukacijskog programa VolonTERRA za učitelje, ovoga puta posvećen permakulturi i ekološkoj osviještenosti. Radionicu su vodili Marin Kanajet i Ivan Mateljan iz udruge Permakultura Dalmacija, a cilj je bio pomoću praktičnih aktivnosti upoznati nastavnike s permakulturnim načelima i njihovom primjenom u obrazovanju.

Marin Kanajet istaknuo je kako permakultura sistemskim razmišljanjem i povezivanjem različitih elemenata omogućuje izgradnju otpornijih zajednica i harmoničnog suživota s prirodom.

Osmišljavanje školskih vrtova: od ideje do realizacije

Program je započeo uvodnim predavanjem o permakulturi i njezinim načelima. Većina učiteljica i nastavnica složila se da im je pojam poznat, ali da ne mogu sa sigurnošću reći što on točno podrazumijeva.

– Rekli bi učenici znam, ali ne znam objasniti… – našalila se jedna od sudionica, osvrćući se na pitanje Marina Kanajeta o upoznatosti s pojmom.

Kako bi sudionice što bolje shvatile principe po kojima permakultura funkcionira i kako bi stečeno znanje mogle što uspješnije prenijeti djeci, nakon odslušanih kratkih predavanja, sudjelovale su u praktičnim zadacima.

Tako je prva aktivnost započela izradom i dizajniranjem elemenata u mjerilu. Sudionice su bile podijeljene u četiri grupe te su morale zajedničkim snagama doći do što kreativnijih ideja. Zadatak je bio na geodetskoj podlozi uvrstiti elemente napravljene od kolaža u mjerilu, koji su im služili kao smjernice za dizajniranje vrta za njihovu školu. Cilj vježbe bio je potaknuti sudionice na kreativno razmišljanje i prenijeti im znanje koje će poslije moći podijeliti sa svojim učenicima pri osmišljavanju školskog vrta.

Vertikalni vrtovi: inovativna rješenja za urbane prostore

Drugi dio modula obuhvaćao je prezentaciju o vertikalnim vrtovima koji su idealni za manje površine i mogu se smjestiti gotovo svugdje. Osim što s estetskog gledišta izgledaju lijepo, oni mogu poslužiti kao izolator koji će ljeti održavati prostor hladim, a zimi toplim. Ovakav princip vrta ne samo da je ekonomski, već je estetski i ekološki isplativiji.

Jedan od ključnih elemenata radionice bila je izrada jednog elementa vertikalnog vrta od recikliranih materijala. Sudionice su izrađivale vlastite vertikalne vrtove koristeći kanalizacijske cijevi. Postupak su započele rezanjem okruglih otvora bušilicom na određenim razmacima, nakon čega su ih obradile brusnim papirom da uklone oštre rubove. Kako bi omogućile zadržavanje zemlje i kontrolirano zalijevanje unutar cijevi, na oba kraja stavljeni su PVC čepovi, a u pripremljene otvore posađene su različite biljke, poput cvijeća i začinskog bilja.

– Ovaj tip vrta posebno je koristan za prostore s ograničenom površinom, a uz to, odličan je izbor za one koji žele pridonijeti bioraznolikosti i estetskom unapređenju okoline. Ipak, potrebno je obratiti pažnju na redovito navodnjavanje zbog bržeg isušivanja tla u ovakvim sustavima. – istaknuo je Ivan Mateljan.

Uloga djece i roditelja u ekološkim projektima

– Planiranje i analiza dolaze kao prvi korak prilikom osmišljavanja budućeg projekta. Važno je krenuti od cjeline prema sitnijim dijelovima i osluškivati prirodu te koristit se postojećim resursima. – ističe Marin Kanajet.

Permakulturni projekti u školama imaju višestruke koristi – osim edukacijske vrijednosti, oni potiču djecu na aktivno sudjelovanje, timski rad i razvoj osjećaja odgovornosti. Posebno su korisni za djecu s viškom energije, kod koje se pokazalo da praktične aktivnosti pomažu u usmjeravanju njihove energije na konstruktivan način. Također, uključivanje roditelja u ove projekte dodatno jača zajedništvo i podršku unutar školske zajednice.

Osim toga, školski vrtovi mogu postati mjesta okupljanja zajednice, gdje učenici, roditelji i lokalni stanovnici surađuju na zajedničkim projektima i razvijaju ekološku svijest.

Važnost obrazovnih modula VolonTERRA projekta

volonterra-sunce-permakulutra

Na kraju radionice, sudionice su ispunile upitnik o analizi potreba i mogućnosti za uspostavu školskog vrta, a evaluacija je pokazala visoku razinu motivacije za daljnji rad na ovoj temi.

Učiteljice i nastavnice osjećale su se ponosno i ispunjeno zbog pozitivnog utjecaja koji će njihovi radovi imati – ne samo kao estetski dodaci prostoru, već i kao edukacijski primjer za učenike o važnosti reciklaže i održivosti.

Ova radionica još jednom je potvrdila važnost provedbe obrazovnih modula u sklopu projekta VolonTERRA – aktivne škole pokreću promjene!. Također smo ponovno dokazali koliko pozitivnih promjena donosi provedba ovakvog tipa radionica. Ako želite potaknuti svoju školu i učenike na sudjelovanje u održivim inicijativama, pratite mrežne i društvene stranice Sunca – pripremili smo posebnu aktivnost za uključivanje povodom Dana planeta Zemlje 2025.!

dbu-umweltzemtrum-hollen-sunce

Tagovi: