
Što ako bi svaka škola mogla postati središte pozitivnih promjena u zajednici, a svaki učenik imao priliku aktivno sudjelovati u izgradnji održive budućnosti? Projektom VolonTERRA nastojimo postići upravo to – poticati osnovne škole na osnivanje školskih volonterskih klubova i prepoznavanja vrijednosti volontiranja, pogotovo za prirodu i okoliš. U sklopu ovog projekta, protekle dvije subote, točnije 5. i 12. listopada 2024. Sunce je organiziralo prve radionice VolonTERRA edukacijskog programa s učiteljima i djelatnicima osnovnih škola iz Splita i okolice, a rezultat je bio mnogo više od pukog informiranja za naše sudionice, zaposlenice osnovnih škola: OŠ Filipa Lukasa u Kaštel Starom, OŠ Mertojak, OŠ Žnjan-Pazdigrad, OŠ Brda, OŠ Grohote na Šolti, OŠ Kralja Zvonimira u Ninčevićima, OŠ Dobri i OŠ Pujanke.

Važnost volontiranja i uspostava volonterskih klubova
Na prvoj radionici, koju su otvorile edukatorice Sunca Margita Radman i Miranda Šimac te Barbara Bischoff iz partnerske organizacije Regionalni centar za odgoj i obrazovanje Hollen iz Njemačke, raspravljalo se o važnosti volontiranja za učenike i školu, zakonodavnom okviru u Hrvatskoj te prednostima formalnog volonterskog kluba. Predstavnica financijera projekta, Deutsche Bundesstiftung Umwelta, Claudia Domel, također je prisustvovala i zahvalila svim sudionicima na uključivanju u projekt.
Iako su mnoge škole već uključene u različite volonterske aktivnosti, većina njih provodi te aktivnosti na ad hoc osnovi, bez formalnog volonterskog kluba. Tijekom prve radionice, voditeljica Duška Milinković, socijalna pedagoginja s višegodišnjim iskustvom rada na osmišljavanju volonterskih programa, istaknula je važnost formalizacije školskih volonterskih klubova. Dok je ad hoc volontiranje korisno, formalni volonterski klubovi pružaju strukturu i kontinuitet koji su ključni za razvoj volonterske kulture unutar škole.


Bez formalnog kluba, volontiranje u školama često se svodi na povremene akcije koje ovise o pojedincima ili trenutnoj dostupnosti resursa. To stvara situaciju u kojoj učenici možda sudjeluju u volonterskim aktivnostima, ali ne dobivaju sve koristi koje dolaze s formalnim priznanjem njihova rada. Uspostavom volonterskog kluba, škole mogu evidentirati i priznati volonterski rad učenika putem volonterskih knjižica. Ove knjižice mogu uvelike koristiti učenicima pri upisima na više obrazovne institucije ili kasnije pri traženju prvog posla. Nadalje, službeno evidentirane aktivnosti volonterskog kluba mogu koristiti pri prijavljivanju škola na projekte i druge oblike vanjskog financiranja te općenitu promociju škole u pozitivnom svjetlu.
– Razmišljali smo o vidljivosti i koja je svrha od toga da samo “iskačemo iz paštete” pa smo shvatili kako je najbolja promocija ona koja proizlazi iz različitih suradnji u zajednici. – istaknula je i Zrinka Banić iz OŠ Brda, sudionica radionice.
Interaktivno do ideja za prve aktivnosti volonterskog kluba
Radionice su uključivale grupni rad na temama kao što su prava i obveze organizatora volontiranja te prava i obveze volontera. Sudionici su imali priliku izraditi prijedloge i razraditi volonterske akcije, među kojima su volonterske akcije kao što su uređenje školskog dvorišta, čišćenje plaža ili pomaganje mlađim učenicima. Takve aktivnosti pružaju vrijedne prilike za razvijanje timskih i organizacijskih vještina, ali i za bolje razumijevanje društvene odgovornosti.


Interakcija među sudionicima pokazala se izuzetno korisnom, a sudionici su istaknuli zadovoljstvo zbog razmjene iskustava među školama koje već imaju volonterske klubove i onih koje tek kreću u volontersku priču. Radionice su također pružile znanja o osnovama volontiranja, načinima pokretanja školskog volonterskog kluba, vođenju potrebne administracije te njegovoj važnosti za razvoj socijalnih i građanskih kompetencija učenika.
Ovo je bio tek prvi od pet modula edukacijskog programa. Sljedeći modul VolonTERRA programa bit će usredotočen na socijalne vještine, s naglaskom na njihovo razvijanje u školskim volonterskim klubovima i načinima kako voditelji tih klubova mogu njegovati socijalne vještine učenika.
VolonTERRA: edukacija za održivi razvoj i aktivno građanstvo
Projekt VolonTERRA nastoji osnažiti škole kako bi aktivno promicale volontiranje za održivi razvoj. Prema Okvirnom nacionalnom kurikulumu, građanske i socijalne kompetencije temelj su razvoja društva, ali njihova primjena često ostaje nedovoljna zbog raznih čimbenika. Cilj je VolonTERRA edukacijskog programa dati učiteljima potrebne alate i vještine kako bi integrirali održivi razvoj u školske kurikulume i razvili odgovorne građane posvećene budućnosti planeta.
VolonTERRA je više od projekta – to je prilika za stvaranje zajednice aktivnih i odgovornih mladih ljudi koji će u volonterskim klubovima graditi bolje društvo. Pridružite se promicanju održivog razvoja u školama i uključite se u pokretanje volonterskih klubova koji mogu donijeti stvarnu promjenu – jedan volonterski klub u školi može biti početak promjene u lokalnoj sredini.
