
Sunce se priključilo Sub-merus (Calypso DC) inicijativi From river to the sea – let’s be plastic free kojeg financira Beyond Plastic Med (BeMed) mikroinicijativa. Cilj je inicijative smanjenje onečišćenja Jadranskog mora plastičnim otpadom iz rijeke Cetine i triju područja ekološke mreže Natura 2000. Sunce je u suradnji s vodećim partnerom izradilo edukacijski program za međunarodne volontere koji se provodio u sklopu njihova volontiranja.
Volontiranje u Omišu prava je senzacija među mladima iz različitih krajeva svijeta. Svaki prijavljeni pojedinac ima priliku djelovati u lokalnom ronilačkom centru kao ispomoć u aktivnostima za smanjenje onečišćenja mora i obale. Program nudi orijentacijski sastanak po dolasku, ronjenje i prikupljanje otpada iz mora, edukaciju te provođenje Protokola za monitoring morskog otpada razvrstavanjem i popisivanjem njegova sastava i količine. Nakon provedenih aktivnosti, volonteri su prikupljeni otpad odlagali u reciklažni centar.
Nevjerojatno putovanje za volontere iz Kanade
Volonteri iz Sjedinjenih Američkih Država, Kanade, Australije, Malezije, Španjolske te Velike Britanije osvrnuli su se na svoje sudjelovanje stoga u nastavku donosimo kratki pregled njihovih dojmova koje su ostavljali putem International Volunteer HQ platforme.


– Upoznala sam istomišljenike, stekla sam više iskustva u ronjenju i pomogla okolišu! – rekla je Brooke. Unatoč strahu koji je imala prije dolaska u Hrvatsku, Brooke je trebalo poprilično malo vremena da se osjeća kao kod kuće. Osim Brooke, svoje iskustvo prokomentirao je i mladi Charley koji je oduševljen aktivnostima u ronilačkom centru.
– Ovo mi je jedno od najboljih iskustava u životu! 10/10, preporučujem svima! – kaže Charley po završetku svog volontiranja. Osim što je dobio ronilački certifikat, stekao je nova znanja i vještine. Za Brooke i Charleyja svi su, koje su upoznali na ovom putovanju, bili jako ljubazni i gostoljubivi.
Nezaboravno iskustvo
Elisa iz Španjolske doživjela je nezaboravno iskustvo, upoznala je ljude iz cijelog svijeta i istovremeno mnogo naučila o Hrvatskoj.

– Zbog posade na brodu, volontera i mještana činilo se kao da sam dio obitelji. – dodala je. Elisa preporučuje ovaj program svima koji su zainteresirani za zaštitu mora i obale, upoznavanje novih ljudi i stvaranje uspomena za cijeli život.
Osim širenja poznanstava, pojedinci su radili i na sebi. Konkretnije, Oliveru je volontiranje donijelo samopouzdanje, osobni rast i razvoj kao i osjećaj zadovoljstva s obzirom na doprinos očuvanju okoliša.
Megan i Phoebe pohvalile su se najboljim iskustvom u životu dok je Scarlett izrazila želju za što dužim ostankom. Volonteri su se složili oko istog – teško je to opisati riječima, volontiranje u Omišu može biti i korisno i zabavno. Zaključno, dosadašnjim se volonterima dolazak isplatio stoga svim novim volonterima poručuju: „Samo naprijed!“