
Oslobađanje kreativnosti za održivu budućnost
piše: Aleksandra Nikoloska
Ako me pitate kako možemo najbolje pomoći okolišu u budućnosti, rekla bih da treba krenuti od najmlađe djece. Djeca su “tabula rasa”, sve upijaju. Ako ih se od malih nogu uči o problemima s kojima se susrećemo, ne da ih rješavaju, nego da ih poznaju, onda ćemo imati dobru budućnost u kojoj će se truditi ne ponavljati iste greške.
Značaj poučavanja djece o okolišnim pitanjima
Moja ideja za ovaj osobni projekt bila je promjena uloge roditelja prema odgajateljima. Oni bi se uključili u izradu rukotvorina te kreativno i kvalitetno provodili vrijeme s djecom. Živimo u ovom “brzom” vremenu u kojem imamo sve na dohvat ruke, ali ne odvajamo vrijeme da nešto radimo svojim rukama. Naziv ovih radionica bio je “ Igra s otpadom”. Koristili smo samo rolice toaletnog papira, papir u boji, ljepilo i škare kako bismo ukazali da nije sve što bacimo smeće. Uz pomoć navedenog materijala, djeca su izrađivala lutkice pingvina, bubamar, pčele ili morskog psa.

Podučavanje djecu igrom
Prvo smo postavili nekoliko pitanja o važnosti čistog okoliša. Imali smo stvarno zanimljive odgovore (jedan od njih bio je da Zemlju moramo održavati zdravom). Prije nego što smo počeli s izradom, odigrali smo igru o pravilnom razvrstavanju otpada. Svatko je dobio sliku komada otpada u različitim bojama i morali su ga razvrstati u odgovarajući spremnik. Na kraju su sudionici ocjenjivali radionicu pomoću semafora u kojem su tri svjetla zapravo tri emotikona: tužni, neutralni i sretni. Sa zadovoljstvom smo primijetili da je većina djece radionicu ocijenila uspješnom označavanjem sretnog emotikona.

Sretna djeca, roditelji i zelenija budućnost
Moja razmišljanja i iskustva na ovim radionicama bila su “svježa”. Nikad prije nisam bila u ovakvom okruženju i u ovoj ulozi, ali sam uživala. U početku sam se uvijek bojala buke koju su djeca stvarala, ali kad smo počeli raditi, radili smo! Vidjela sam koliko su sretni i koliko su zainteresirani za svoju novu igračku, a neki su se i natjecali jedni protiv drugih. U nekim situacijama mogla sam vidjeti kako se, osim djece, i njihovi roditelji zabavljaju. Oni su još više radili s papirnatim rolama i proveli kvalitetno vrijeme sa svojom djecom.
Projekt “Solidarity for Green Dalmatia 2022” financiran je od strane Europske unije kroz program Europske snage solidarnosti.
