
Kako djeci približiti tematiku očuvanja bioraznolikosti? Naš odgovor je edukacijom u prirodi, koja ne samo da potiče znatiželju, već i omogućava djeci razvoj emocionalne povezanosti s okolišem! U tom kontekstu, prisjetimo se ukratko pozadine VERA projekta. Poljoprivredna bioraznolikost Puglie i Dalmacije nije dovoljno istražena i zaštićena. Zbog dominacije monokultura, intenzivne poljoprivrede i urbanizacije, tradicionalne sorte voćaka sve više nestaju, što ima poguban utjecaj na naše ekosustave. Ovaj problem dodatno otežava sve veća otuđenost od prirode, osobito među mlađim generacijama. Stoga smo projektom VERA – Održivi poljoprivredni modeli za očuvanje biološke raznolikosti, s učenicima SŠ Braće Radić i nastavnicom Marijanom Bjeliš, osmislili edukacijski program za učenike Osnovne škole Ostrog i Područne škole Lećevica.
Edukacija o prirodi u prirodi, i to jedinom školskom botaničkom vrtu u Hrvatskoj
Školski botanički vrt OŠ Ostrog proglašen je zaštićenim spomenikom parkovne hortikulture, jedini u Hrvatskoj. Jasno je onda da vrt mora biti održavan, da se osušena stabla i granje uklanjanju, a nove biljke sade na pomno odabranim mjestima. Stoga je on bio savršeno mjesto za održavanje naših edukacijskih aktivnosti s djecom.
Edukacijski program sastoji se ukupno od tri aktivnosti: sadnja biljaka, izrada kompostišta i izrada hotela za kukce koje smo održali putem dviju radionica: 9. i 16. listopada 2024.


U dogovoru s voditeljicom Školskog botaničkog vrta Iskrom Marom Zubčić Svalinom odabrali smo nova mjesta za sadnju biljaka koje su vrtu nedostajale u kolekciji, poput ricinusa (Ricinus communis), pjegavog javora (Aaucuba japonica variegeta), suručice (Spirea japonica) i koraljnog drva (Erythrina crista-galli).




Kad se male ruke slože onda se sadi, kompostira i brine o kukcima
Sadnja biljaka, iako se naizgled čini kao malo djelo, nosi puno dublju pozadinu za dječji razvoj. Izravni dodir s prirodom potiče emocionalnu povezanost djece s okolišem i odgovornost prema njemu. Ona uče o rastu biljaka i održivim praksama te stječu važne vještine i znanja o prirodnim procesima. Osim toga, rad u vrtu potiče suradnju, kreativnost i tjelesnu aktivnost, jačajući njihovu ljubav prema prirodi i održivim načelima. Tako su učenici i nastavnica 3. b SŠ Braće Radić učenicima 2.b OŠ Ostrog pokazali su načine pravilne sadnje:
– Potrebna nam je dovoljno duboka rupa, dobar alat, ne presuha i ne premokra zemlja, dobro utiskivanje zemlje, zaljevanje i malo sreće. – objasnila je nastavnica Marijana Bjeliš.


S druge strane, učenici 2. b razreda, s učiteljicom Marijanom Sudar, prikupili su biootpad iz kućanstva (kore voća i povrća), dok su se potrebne grančice i suho lišće skupile po vrtovima obiju škola. Za kompostište je izuzetno bitno da ga punimo s 50 % zelenog i s 50 % smeđeg supstrata, povremeno prozračujemo i zalijevamo po potrebi.



Na drugog radionici prirdužili su nam se i učenici ekološke grupe Područne škole Lećevica s nastavnicom Sandrom Tutom. Zajedničkim snagama izradili smo i postavili hotel za kukce. Ovi „hoteli“ igraju ključnu ulogu u očuvanju bioraznolikosti jer pružaju utočište mnogim korisnim insektima, poput pčela, leptira i drugih oprašivača. Sav materijal za rad pripremili su predstavnici SŠ Braće Radić.



Voditeljica školskog botaničkog vrta OŠ Ostrog, Iskra Mara Zubčić Svalina također je održala vođenu turu vrtom učenicima ekološke grupe PŠ Lećevica i dala im dublji uvid u tajni svijet biljnih vrsta koje su zasigurno neki vidjeli prvi put.


Obogaćeni školski vrtovi, ali i dječje ruke
Osim što smo obogatili školske vrtove, nismo ni učenike ostavili praznih ruku. Projektom smo nabavili knjige za djecu ekološke tematike Velika knjiga cvijeća, Kukci, Sadi i Sunce za doručak kako bi pričama o prirodi, djeca naučila o važnosti očuvanja okoliša i razvila osjećaj odgovornosti prema planetu. Nadamo se da će učenici pod vodstvom svojih učiteljica nastaviti provoditi ekološke aktivnosti u školskim vrtovima, a i saznati još više o različitim vrstama cvijeća i kukcima.
Za kraj smo odradili i brzinsku evaluaciju naših aktivnosti i ponosno možemo reći kako smo pokupili skoro sve petice!


Uključite se u aktivnosti koje povezuju djecu s prirodom! Bilo da ste učitelj, odgajatelj ili roditelj, potaknite djecu da istražuju svijet oko sebe, uče o različitim vrstama biljaka i životinja i razvijaju ljubav prema prirodi kako bismo zajednički očuvali bioraznolikost Dalmacije!
