FishNoWaste: ribari, ronioci, učenici i stručnjaci udružili snage u Tribunju

Održana tradicionalna akcija čišćenja u Tribunju

Ribarska zadruga Adria i ove je godine organizirala već tradicionalnu akciju čišćenja ribarske luke u Tribunju. Aktivnosti su održane 22. svibnja, na Međunarodni dan biološke raznolikosti, u sklopu kampanje #BeGreenGoBlue.

Uklonjeno 7 kubika otpada iz podmorja i s obale

Akcija čišćenja obuhvatila je akvatorij ribarske luke Tribunj i kopneni dio lukobrana Sv. Nikole.

– Tijekom akcije iz mora je izvučena znatna količina otpada, zahvaljujući angažmanu ronioca iz Vodica, Tribunja, Splita, Šibenika i Vranjica. – potvrdila je Matea Lovrić, upraviteljica Ribarske zadruge Adria.

Prikupljeno 675 kilograma otpada, ukupnog obujma 7 kubičnih metara. Monitoring morskog otpada proveli su učenici Pomorske škole iz Splita, koji su uključeni u FishNoWaste projekt.

– Važno je provoditi monitoring morskog otpada za praćenje stanja na pojedinim lokacijama i identifikaciju izvora onečišćenja mora. – rekla je Tea Kuzmičić Rosandić, voditeljica Odjela za zaštitu okoliša i održivi razvoj u Suncu.

‘Bez onih koji borave na moru, nema održivih rješenja’

Po završetku terenskih aktivnosti u sklopu projekta FishNoWaste, u Kulturnom centru Tribunj održana je panel rasprava pod nazivom „Pasivni ulov, aktivna odgovornost: zakonodavstvo i praksa u ribarstvu“.

Rasprava je okupila stručnjake te predstavnike institucija, znanstvene zajednice, organizacija civilnog društva i samog ribarskog sektora, s ciljem da se identificiraju izazovi i mogućnosti unapređenja sustava upravljanja otpadom u ribarstvu.

Početak panela obilježila je tema važnosti pravilnog postupanja s pasivno ulovljenim otpadom. Raspravljalo se o važećem zakonodavnom okviru, izazovima njegove provedbe na terenu te o konkretnim rješenjima koja bi mogla olakšati pravilno zbrinjavanje otpada i osigurati učinkovitiji sustav.

Jedna od sudionica panela, Valentina Andrić, iz Ministarstva poljoprivrede, dala je uvid u zakonske obaveze ribara te naglasila važnost informiranja o pravima i odgovornostima i ulozi institucija u jasnijoj i dostupnijoj komunikaciji s korisnicima na terenu.

Ribar Božidar Blaslov, ukazao je na praktične izazove u ribarskim lukama – od nedostatka informacija do neujednačene infrastrukture – te ponudio prijedloge kako bi sustav bio jednostavniji i prilagođen svakodnevici ribara.

Andrea Ivanković iz WWF-a osvrnula se na problem napuštenog ribolovnog alata (eng. ghost gear) i njegov poguban utjecaj na morske ekosustave, dok nam je prof. dr. sc. Pero Tutman s Instituta za oceanografiju i ribarstvo u Splitu ukazao na ozbiljan okolišni problem, na sveprisutnost morskog otpada u Jadranu. Posebno je naglasio potrebu za sustavnom suradnjom između znanstvene zajednice, ribara i lokalnih zajednica u razvoju učinkovitih i primjenjivih modela za prikupljanje i upravljanje otpadom u ribarskom sektoru.

U raspravi je zaključeno kako postoji prostor i potreba za unaprjeđenjem zakonskog okvira, komunikacije i infrastrukture, ali i izražena volja svih uključenih za suradnju.

– Ova panel rasprava bila je dio treninga za ribarski sektor, čiji je cilj aktivno uključivanje ribarskog sektora jer bez onih koji svakodnevno borave na moru, nema održivih rješenja. – istaknula je Kuzmičić Rosandić, voditeljica FishNoWaste projekta u Suncu.

FishNoWaste-interreg-eu

Tagovi: