“A di se ti sidriš?”: naš poziv na odgovorno ponašanje na moru traje i dalje

Ove sezone, kampanjom A di se ti sidriš? nastojali smo privući pažnju nautičara i ljubitelja mora, podsjećajući ih na važnost očuvanja Jadranskog mora. Kampanja nije bila samo pitanje o tome gdje se tko sidri, već i poziv na zajedničko istraživanje održivih praksi na moru.

Osvještavali smo nautičare i opću javnost

Tijekom sezone dijelili smo savjete i stručno znanje o ekološki prihvatljivim sidrištima, livadama morskih cvjetnica koje su ključne za morski ekosustav, zonama stroge zaštite i pravnim obvezama na moru. U sklopu projekta Interreg Italija – Hrvatska EFFICIENTN2K, Sunce je provelo analize pritisaka na more i obalu u zaštićenim područjima, s posebnim naglaskom na Natura 2000 područja. Nakon analiziranja, projekt smo podignuli na praktičnu razinu pa smo izlazili na teren kako bismo uživo informirali nautičare u uvalama o važnosti njihova odgovornog ponašanja (posjetili smo Zlatni rat i Šćedro). Cilj nam je bio pomoći im da prepoznaju utjecaj svojih aktivnosti te ih potaknuti na usvajanje održivih praksi na moru. Mnogi nautičari pozitivno su reagirali na ove aktivnosti te su izrazili zadovoljstvo što ovakve akcije postoje, smatrajući da ih čak treba biti više.

Osim nautičara, drago nam je da smo uspjeli probuditi svijest građana. Naime, kampanja je rezultirala povećanim brojem poziva na servis Zeleni telefon. Tako smo ovo ljeto – osim „najpopularnijih“ prijava iz domene otpada – zaprimili 28 slučajeva onečišćenja mora, zbog čega smo čak uveli novu kategorija „more“. I koliko god bili poražavajući, upravo će nam ovi rezultati omogućiti da svoja zagovaranja sljedeću sezonu usmjerimo na pojačano zagovaranje nadležnih institucija za učinkovitije rješavanje problema i zaštitu našeg mora. Računica je jednostavna: što je više pritužbi, to mi imamo više temelja za zagovaranje promjena. Zato nemojte oklijevati kada vidite problem u prirodi i okolišu, a posebno na moru, već nas nazovite i krenimo u promjene zajedničkim snagama!

– Izuzetno smo zadovoljni odazivom na kampanju A di se ti sidriš?. Broj prijava i upita koji su pristigli tijekom ljeta jasno pokazuje da su ljudi prepoznali važnost očuvanja Jadranskog mora i potrebu za zajedničkim djelovanjem. Posebno nas raduje što smo u sklopu kampanje uspjeli potaknuti ne samo nautičare, već i širu javnost na aktivnije sudjelovanje u zaštiti mora i obale. Ovaj pozitivan odaziv motivira nas da nastavimo s inicijativama koje spajaju edukaciju, praktične savjete i poziv na odgovorno ponašanje, jer svaka prijava doprinosi stvaranju temelja za konkretne promjene.- govori Vida Zrnčić, viša stručna suradnica u Odjelu za zaštitu prirode u Suncu.

Green Sail: primjer uspješnog educiranja nautičara

Na sreću, nismo jedini koji se bore za obnovu Jadrana. Ove je godine Green Sail, kako nam govori njihova menadžerica Ornela Krezić, proveo edukacije u više od 15 marina te potaknuo zaposlenike čarter tvrtki na polaganje internetskih tečajeva. Posebno se ističe novi tečaj Sustainability for Skippers and Crew Management, koji pruža alate i znanja za odgovorno upravljanje plovilima. Osim edukacija, organizacija je proširila prikupljanje podataka o ekološkom otisku, uključujući po prvi put male kruzere.

Među najznačajnijim inicijativama ističu se ekološke kampanje na nautičkim događanjima, edukativne Eco Walk Talk ture u Splitu, u sklopu kojih je educirano više od 700 turista te akcije čišćenja plaža. Dodatno, unaprijedili su priručnik o održivosti za svoje partnere i pokrenuli nove edukacijske programe za goste na malim kruzerima.

Green Sail je inače neprofitna udruga koja vodi inicijative za zaštitu i promicanje održivog turizma u obalnim zajednicama te na morima i oceanima. Blisko surađuju s čarter tvrtkama, marinama i ekološki osviještenim poslovnim subjektima, pružajući edukativne programe i materijale. Dosad su postigli značajne rezultate, uključujući 1.955 jahti koje ih podržavaju i nose njihove zastave, 110 partnerskih tvrtki, 50 volontera i više od 1.000 educiranih studenata.

Ključni problemi i izazovi

Unatoč tome što primjećuju spremnost dijela nautičkog sektora na promjene, nažalost, infrastruktura i zakonodavstvo nisu u korak s potrebama tržišta.

– Entuzijazam tvrtki posljednjih godina je splasnuo, dijelom zbog nedostatka institucionalne podrške. Kao najveće izazove u nautičkoj sezoni primjećujemo nekontrolirano ispuštanje crnih otpadnih voda, neodgovarajuće pranje plovila u marinama te neodržive premaze za plovila. – ističe Križić.

Dodaje da pritisci na Jadransko more dolaze i u obliku emisija stakleničkih plinova, zagađenja gorivom i bukom, sidrenja koje uništava livade posidonije te širenja invazivnih vrsta. Ovi problemi naglašavaju hitnu potrebu za sustavnijim i održivijim pristupom.

– U našem fokusu rada su morske cvjetnice, posebice posidonija koja predstavlja jedno od ključnih, ali ujedno i najugroženijih staništa u moru. Osiguravaju hranu, zaklon te prostor za razmnožavanje i razvoj mnogim morskim organizmima, dok istovremeno proizvode kisik i štite obalu od erozije. Između ostalog doprinose održivom ribarstvu i podržavaju gospodarstvo lokalnih zajednica. Nažalost, livade posidonije izložene su stalnim prijetnjama pa osim slobodnog sidrenja, ugrožava ih i nasipavanje obale, uzgoj morskih organizama te primjena povlačnih ribolovnih alata. S obzirom na to da smo svjesni sve većeg pritiska nautičkog turizma na njih, Sunce je ove godine započelo prekogranični Interreg Italija – Hrvatska projekt BIOPRESSADRIA koji je usmjeren na testiranje i provedbu zajedničke prekogranične strategije kako bi se pronašla praktična rješenja za smanjenje negativnih utjecaja obalnog i nautičkog turizma na bioraznolikost mora i obale. – govori Zrnčić.

Novi alati za održivost

Kako bi odgovorio na navedene i druge probleme i izazove na moru, Green Sail može se pohvaliti razvojem inovativnih alata, kao što je alat za praćenje ekološkog otiska plovila. Ovaj alat omogućuje čarter tvrtkama odrediti jasnu ocjenu njihove održivosti te identificira područja za poboljšanje.

– Prošle su već dvije godine otkako je tim Green Sail-a završio razvoj sustava za ekološki otisak plovila za čarter tvrtke. Ovaj prvi takve vrste sustav verificirali su znanstvenici s Instituta za turizam u Hrvatskoj. Sustav pokazuje koliko se plovilom učinkovito i održivo upravlja. Ako želimo sačuvati ono što je lokalno i jedinstveno za nas, moramo dati prioritet prikupljanju okolišnih podataka kako bismo mogli graditi održive lokalne i nacionalne politike i strategije. Potrebne su nam informacije o zagađenju – njihovoj koncentraciji, izvorima i distribuciji – i upravo zbog toga je ključno praćenje stanja okoliša. Putem ovog sustava izračunavamo ocjenu svakog plovila uzimajući u obzir emisije koje plovilo proizvodi, potrošnju energije, upotrebu vode i količinu otpada koji se stvara na brodu. – objašnjava.

Sustav također uključuje elemente koji mogu smanjiti ili neutralizirati utjecaj plovila na okoliš. To uključuje procese protiv obraštanja, prisutnost obnovljivih izvora energije na plovilu te mjesta za razdvajanje otpada i slično. Pritom se uzimaju u obzir starost plovila, učestalost njegove upotrebe i svrha korištenja (npr. čarter ili rekreativna plovidba).

– Razvili smo i sustav ekoloških revizija za čarter tvrtke i marine. Ove revizije procjenjuju ukupnu ekološku učinkovitost poslovanja i usklađenost s propisima, čime se osigurava usvajanje najboljih praksi za očuvanje okoliša. – objašnjava naša sugovornica.

Pozitivni pomaci vidljivi su, kako tvrdi Krezić, kod mlađih generacija i stalnih gostiju, koji sve više razumiju važnost održivih praksi. Strani gosti, posebno iz zemalja s razvijenom ekološkom sviješću, prednjače u pridržavanju pravila, dok lokalni nautičari još uvijek zaostaju u usvajanju odgovornog ponašanja.

– Green Sail nastavlja sa svojim dosadašnjim aktivnostima, s fokusom na edukaciju i detaljno mjerenje ekološkog otiska plovila. Naša vizija održivog nautičkog turizma temelji se na odgovornom i kontroliranom pristupu, koji uravnotežuje turističke aktivnosti s očuvanjem prirodnih resurs. Održivi nautički turizam nije samo tehničko pitanje, već i pitanje promjene svijesti i ponašanja. – poručuje Krezić, ističući kako je dosljedna primjena održivih praksi ključna za očuvanje Jadranskog mora za buduće generacije.

Zajednička misija za održivi Jadran

I kampanja A di se ti sidriš? i aktivnosti Green Saila naglašavaju potrebu za smanjenjem pritisaka nautičkog turizma u Jadranu kontroliranim i odgovornim ponašanje na moru.

Obje inicijative pritom šalju jasnu poruku: održivost u nautičkom turizmu nije samo opcija, već nužnost. Kombinacijom edukacije, inovacija i zajedničkog djelovanja, moguće je smanjiti štetan utjecaj na okoliš i očuvati prirodne ljepote Jadrana.

– Doista vjerujem da je moguće ostvariti održivi turizam u Hrvatskoj, potrebno je samo više volje i interesa onih koji su u prilici donositi odluke koje će utjecati na buduće generacije. Održivi nautički turizam jest kontroliran i odgovorno usmjeren oblik turizma koji usklađuje aktivnosti s potrebom očuvanja prirodnih resursa i okoliša, istovremeno omogućujući kvalitetno iskustvo za posjetitelje. U svijetu nautičke održivosti kontroliran razvoj i ljudsko ponašanje često su važnije od tehnologije. Bilo da je riječ o skiperu koji odabire pravo sidrište kako bi izbjegao oštećenje livada posidonije, posadi jahte koja osigurava pravilno razvrstavanje i odlaganje otpada ili jasnim smjernicama i kontrolama nadležnih službi, dosljedna praksa je ono što održava morske ekosustave živima i uspješnima. – govori za kraj Krezić, s kojom se slaže i Zrnčić.

scedro-jedrilice-more-p-sume

– Uspješno očuvanje morskih staništa u Jadranu, poput livada posidonije, potopljenih i djelomično potopljenih špilja te muljevitih i pješčanih dna koja nisu prekrivena morem u vrijeme oseke, ali i raznih organizama u moru i na obali, kao što su njorka, morski kulik i glavata želva, ključno je za dugoročnu održivost našeg turizma i života uz more. Time se primjerice bavimo u sklopu Interreg Italija – Hrvatska projekta ASPEH – Adriatic SPEcies and Habitats of coastal areas. Smatram pritom da je edukacija nautičara i svih onih koji se koriste morem, zajedno s učinkovitim provođenjem pravila i regulacija, neophodna. Sunce će zato nastaviti zagovarati promjene te se nadamo da će to polučiti vidljive razlike na terenu što prije. – dodaje Zrnčić.

Svaki nautičar, bilo odgovornim sidrenje, smanjenjem otpada ili podrškom inicijativama poput ovih, može pridonijeti očuvanju mora. Kampanja Sunca A di se ti sidriš? i Green Sail zajedno pokazuju kako se male promjene mogu pretvoriti u velike korake prema održivoj budućnosti.

Tagovi: