Jednostavnim receptima do manje otpada

U zemljama EU-a godišnje se baci oko 88 milijuna tona hrane, od čega se najviše hrane baca u domaćinstvima (53 %) i procesima prerade hrane (19 %), što čini 72 % ukupno bačene hrane. To je najveći razlog zašto bi svi trebali razmišljati o kompostiranju, no postoji puno načina da iskoristite ostatke hrane prije nego što se nađu u kompostu.

Jeste li znali da rezanje, usitnjavanje i guljenje povrća i voća, odnosno biootpad, po nekim podacima čini čak 35 posto ukupnog otpada?

Imamo naviku bacati lišće, koru, sjemenke i stabljike koje sadrže više hranjivih sastojaka od uobičajenih jestivih dijelova, prepuni su antioksidansa te dijetalnih vlakana. Ne trebate biti stručnjak za zaštitu okoliša ili vrhunski kuhar da bi smanjili kuhinjski otpad, uz pomoć samo nekoliko savjeta možete gospodariti otpadom u svom domu i zapravo uštedjeti novac.

Prvi korak je planiranje obroka i pametna kupovina.  Na taj način će hrana uvijek biti svježa, koristite ono što je na raspolaganju prije nego što se pokvari i neće se baciti višak.

foto: @markstebnicki

Drugi korak je kuhanje bez otpada, kao da kanta za smeće ne postoji. Niže vam donosimo nekoliko ideja kako iskoristiti cijeli proizvod.

1. POVRTNA KOCKA
Vrhove, stabljike, srčiku, koru (ako koristite biološki uzgojeno povrće), sjemenke, tvrde dijelove, vanjske listove i druge ostatke povrća spremite u hermetički zatvorenu posudu, u zamrzivač. Kad se skupi dovoljna količina, operite, pirjajte na tavi sat vremena i procijedite. Skuhano povrće možete iskoristiti odmah, ili zamrznuti u male povrtne kocke.

foto: @cookeat

2. PESTO
Kelj, raštika, brokula, blitva, špinat i matovilac su puni antioksidansa, vlakana, vitamina i minerala. Zato, iskoristite svaki gram zelenog lisnatog povrća i od ostataka napravite pesto. Blanširajte svega jednu minutu i usitnite u blenderu zajedno s češnjakom, začinskim biljem, soli, paprom i uljem. Ponekad je potrebno dodati malo vode za kremoznost.
Možete ga poslužiti kao preljev za tjesteninu, ili dodati kao namaz sendvičima.

foto: @karolinagrabowska

3. SMOOTHIE DODATAK
Lišće brokule sadrži više vitamina A od njenih cvjetova, dok je list cikle odličan izvor kalcija, magnezija i željeza. Zato ne bacajte lišće cikle, cvjetače, repe, rotkvica i slično, već ih nasjeckajte, malo pirjajte i dodajte u vaš smoothie.

foto: @alishamishra

4. ALTERNATIVA PERŠINU
Listove celera, mrkve ili koromača možete dodati salatama, juhi ili rižotu, kao zamjenu za peršin.

foto: @markusspiske

5. SJEMENKE ZA SALATU
Sjemenke bundeve su bogate vlaknima i magnezijem. Možete ih kratko popržiti u pećnici na malo ulja i aromatizirati začinima te dodati salatama i ostalim jelima.

6. POHANI KORJENI BLITVE 
Zar nije šteta baciti u smeće „vitamin za oči“ bogat magnezijem, željezom i vitaminima B i C?
Korijenje blitve prerežite uzduž, ukoliko su veći, te osušite. Napravite tijesto kao za palačinke, samo malo gušće.
Volite li krušne mrvice, možete i njih dodati. Uronite korijenje u smjesu i kratko popržite.

7. ISKORISTITE KORU
Mrkvi, krumpiru, jabukama, breskvama te još nekom voća i povrća, prije jedenja i pripreme gulimo koru. Pazite da ih dobro očistite prije guljenja i iskoristite preostalu koru.

Kad pravite pire ili kuhani krumpir, koru krumpira nemojte baciti, nego ispecite u pećnici sa žličicom maslinovog ulja i nekog začina te napravite čips.

Kore krastavaca pretvorite u poznati Grčki tzatziki umak sa vrhnjem i jogurtom.

Jabuke dehidrirajte.  Osušene kore jabuke su zdrava grickalica koja ostaje u dobrom stanju mjesecima.

Kore organskog limuna možete koristiti za pripremu kolača, marinade ili limunade, osušiti pa staviti u čaj, ali i upotrijebiti za čišćenje u domaćinstvu.

foto: @lukas

8. NEJESTIVI DJELOVI
Nemojte odbaciti ni nejestive dijelove hrane, jer većinu možemo iskoristiti za zalijevanje biljaka.
Kore banane dobro operite, osušite na suncu i stavite u posudu s vodom da odstoje nekoliko dana. Tim procesom dobit ćete tekućinu bogatu mineralima, s kojom možete zalijevati sobne ili biljke u vrtu, ali i voćke.
Osim toga, kore od banane su odlične za uklanjanje svrbeža od uboda kukaca.

photo: @juliakuzenkov

Ljuske jaja se mogu koristiti za ribanje lonaca i tava, a sjeme agruma koristi se u proizvodnji pektina koji u kiselim uvjetima formira džemove, žele i slične proizvode.

Tek nakon što zaista iskoristite sve sastojke do kraja, ostatke bacite ih u kantu za kompost. Pročitajte i naš „Unicompost prirucnik o kompostiranju“ kako biste bili sigurni da dobro kompostirate, a već u sljedećoj objavi vam donosimo „kako kompostirati u stanu”.

Tagovi: