
U ožujku smo priveli kraju druženje sa Sergejem Sarchevskim, volonterom Europskih snaga solidarnosti (ESS). Iako je bio s nama „samo“ tri i pol mjeseca, Sergej je svojom savjesnošću, kreativnošću i nevjerojatnim osjećajem za kadar pridonio Suncu u raznim aspektima, a posebice u podizanju vidljivosti udruge i provođenju aktivnosti kao što je Sajam razmjene. Kako mu je prošlo volontiranje u Suncu i što mu se svidjelo u Splitu, saznajte u nastavku.
Prvi dojmovi o Splitu i Suncu
Zovem se Sergej i dolazim iz Skopja, a od 2. prosinca boravio sam u Splitu kao volonter Europskih snaga solidarnosti. Prije dolaska u Sunce osjećao sam mješavinu uzbuđenja i neizvjesnosti – radovao sam se novim izazovima, ali i razmišljao o tome kako ću se snaći u potpuno novom okruženju.
Već pri prvom susretu, Split me očarao svojom atmosferom – spoj povijesne baštine, blage klime i opuštenog mediteranskog ritma odmah mi je dao osjećaj spokoja. Iako su mi prve dane obilježili prilagodba i upoznavanje s novim ljudima, ubrzo sam se osjećao kao kod kuće. Tome je doprinijela i Nana, moja prijateljica iz Skopja koja je već tada volontirala u Suncu.

Dolazak u Sunce bio je jednako inspirativan. Odmah sam osjetio toplinu i predanost tima koji s velikim entuzijazmom radi na projektima, a ono što me posebno osvojilo bio je nevjerojatan pogled na Rivu iz ureda. Uz to, atmosfera u uredu bila je istovremeno opuštena i profesionalna, što me je motiviralo da se od prvog dana aktivno uključim u aktivnosti organizacije.
Moje volontiranje
Tijekom volontiranja uključio sam se u raznolike aktivnosti, od fotografiranja i snimanja konferencija do organizacije Sajma razmjene i Quizos-a, pub kviza Sunca. Svaki zadatak nosio je sa sobom novu lekciju, bilo da je bila riječ o timskom radu, organizaciji ili komunikaciji s lokalnom zajednicom.
Prvi tjedan u Suncu bio je, kako su mi rekli, pravo vatreno krštenje – nevjerojatno intenzivan i dinamičan, s povećim brojem događaja koje je trebalo realizirati. Nije bilo puno vremena za privikavanje; odmah sam uskočio u akciju i dao svoj doprinos. Iako je tempo bio brz, osjećao sam se ispunjeno jer sam mogao vidjeti konkretne rezultate svog rada. Upravo ta raznolikost zadataka i stalna prilika za učenje činili su ovo iskustvo još vrjednijim.

Upoznavanje Hrvatske i lokalne kulture
Osim volonterskog rada, vrijeme u Splitu iskoristio sam za istraživanje grada i njegovih okolnih bisera. Šetnje uz more, otkrivanje skrivenih kutaka Dioklecijanove palače i uživanje u lokalnim specijalitetima, poput pašticade, crnog rižota i fritula, postali su neizostavni dio moje svakodnevice.
U razgovorima s zaposlenicima i volonterima Sunca te lokalnim stanovnicima saznao sam puno o dalmatinskoj kulturi, mentalitetu i životu u ovom dijelu Hrvatske, što mi je pomoglo da Split ne doživim samo kao turist, već kao netko tko je na kratko, ali značajno vrijeme postao dio ove zajednice.
Što ću zapamtiti iz ovog iskustva?
Kako se moj volonterski boravak približio kraju, sa sigurnošću mogu reći da je ovo iskustvo nadmašilo sva moja očekivanja. Osim što sam stekao nova znanja i vještine, ponijet ću sa sobom i neprocjenjive uspomene te prijateljstva koja će trajati i nakon povratka kući. Također, kući ću ponijeti i nove navike koje sam stekao volontirajući u Suncu. Jedna od njih je razvrstavanje otpada – praksa koja, nažalost, nije tako popularna u Makedoniji.

Split mi je pokazao koliko je važno otvoriti se novim iskustvima, izaći iz zone komfora i prepustiti se nepredvidivim, ali dragocjenim trenucima koje donosi ovakva avantura. Svima koji razmišljaju o volontiranju u inozemstvu poručio bih – budite hrabri, prihvatite izazove i dopustite da vas iskustvo oblikuje na način na koji niste ni sanjali.
Hvala Splitu i udruzi Sunce što su postali moj drugi dom!
