Održan EfficientN2K događaj: stavljen naglasak na važnost nadzora i provedbe u zaštićenim morskim područjima

sunce-zaposlenice-skupna-fotografija-prezentacija

U Splitu 26. ožujka održan je događaj naziva Surveillance and Enforcement for the Effectiveness of Marine Protected / Natura 2000 areas in the Adriatic Sea u organizaciji Sunca. Natura 2000 ekološka je mreža Europske unije koju čine područja važna za očuvanje ugroženih vrsta i stanišnih tipova od značaja za EU.

Događaj, organiziran u sklopu projekta EfficientN2K i uz podršku Natura 2000 Biogeografskog procesa, okupio je hrvatske i talijanske stručnjake i dionike kako bi raspravili o važnosti nadzora i provedbe zaštite u morskim Natura 2000 područjima.

EfficientN2K korak je prema osiguravanju održivosti i zaštiti Natura 2000 područja

Zrinka Jakl, voditeljica Odjela za zaštitu prirode Sunca, istaknula je važnost EfficientN2K projekta kojemu je cilj jačanje institucionalne suradnje u nadzoru zaštićenih područja. Naglasak je stavljen na potrebu za efikasnošću u provedbi zaštite na terenu, što je zahtijevalo temeljitu analizu zakonodavnog i institucionalnog okvira nadzora devet Natura 2000 područja na samom početku projekta. Analizu su radili oba projektna partnera, Sunce i grad Ugento iz Italije. Salvatore Chiga, gradonačelnik Ugenta, pohvalio je tim Sunca za suradnju i koordinaciju cijelog projekta.

Cilj je projekta unaprijediti nadzor i provedbu zaštite u zaštićenim obalnim i morskim Natura 2000 područjima u Italiji i Hrvatskoj. Ovo je ključno za očuvanje biološke raznolikosti i zaštitu prirodnih resursa koji imaju vitalni značaj za ovu regiju, odnosno za lokalne zajednice koje o njima ovise. Projektni tim aktivno radi na identificiranju nedostataka u nadzoru kako bi mogao pružiti preporuke za njegovo poboljšanje, uz aktivno uključivanje relevantnih dionika i jačanje njihovih kapaciteta.

– Ovo je važan korak prema osiguravanju dugoročne održivosti Natura 2000 područja i zaštiti njihove jedinstvene biološke i ekološke vrijednosti. – istaknula je Zrinka.

Prezentacije stručnjaka za zajedničko djelovanje

Niz stručnjaka održalo je prezentacije, a jedna od njih bila je Kristina Wood iz Nature Bureau. Wood je predstavila njihov rad na Natura 2000 Biogeografskom procesu u partnerstvu s mrežom CEEweb for Biodiversity. Ovaj proces uključuje seriju seminara i događaja za umrežavanje u svakoj regiji u cilju  promicanja razmjene znanja te poticanja umrežavanja i suradnje među zemljama članicama na pitanjima vezanima uz Naturu 2000.

– Trenutni ciklus Biogeografskog procesa usredotočen je na pružanje dodatne podrške državama članicama da doprinesu punoj provedbi ciljeva iz EU Strategije o biološkoj raznolikosti za 2030. – rekla je Wood.

Dr. Vedran Nikolić iz Europske komisije predstavio je EU zakonodavni okvir učinkovitog upravljanja Natura 2000 područjima. U svojoj prezentaciji istaknuo je ključne ciljeve Strategije bioraznolikosti za 2030. godinu koji se odnose na morska područja, naglašavajući potrebu za učinkovitom zaštitom i obnovom prirode. Također je detaljno govorio o članku 6. Direktive o staništima, ističući da države članice imaju jasnu obvezu uspostaviti i provoditi mjere mjera očuvanja ciljnih stanišnih tipova i vrsta te moraju poduzeti odgovarajuće korake kako bi spriječilo pogoršanje stanja prirodnih staništa. Istaknuo je da sidrenje može uzrokovati značajno pogoršanje stanja livada posidonije unutar Natura 2000 područja te da dopuštanje te aktivnosti predstavlja jasno kršenje članka 6. Direktive o staništima.

Također je spomenuo da će nove upute za uspostavu mjera očuvanja unutar Zajedničke ribarstvene politike EU i za potrebe Okvirne direktive o morskoj strategiji biti dostupne do kraja 2024. godine. U zaključku, istaknuo je snažne pravne obveze za upravljanje Natura 2000 područjima, naglasivši još jednom odgovornost države za definiranje specifičnih ciljeva očuvanja i provedbu potrebnih mjera te hitnost u osiguravanju učinkovite provedbe zaštite u Natura 2000 područjima.

Nikolić je također pozvao sve da sudjeluju u glasanju za Natura 2000 nagradu 2024. godine do 25. travnja 2024. godine.

Primjer analize Ugento

Giuseppe Scordella, direktor Regionalnog parka Litorale di Ugento, predstavio je park i njegove posebnosti. Natura 2000 mreža u regiji Puglia proteže se na području od 402,899 hektara, odnosno zauzima 20.81 % od ukupne površine administrativne regije.

– Moram istaknuti potrebu za poboljšanjem koordinacije među nadležnim tijelima i organizacijama kako bi se ojačalo upravljanje zaštićenim područjima. Postojeći zakon iz 2007. godine zastario je, a služi kao osnova za upravljanje parkom. Također, nedostaje komunikacije među tijelima uključenim u nadzor te se suočavaju s nizom izazova u rješavanju situacija na terenu. – rekao je Scordella.

Pritisci uključuju ilegalni ribolov, široko rasprostranjeno onečišćenje površinskih voda zbog poljoprivrednih aktivnosti i požari. S tim u vezi, značajnu ulogu u nadzoru nad pomorskim dobrom igra Lučka kapetanija, koja sudjeluje u slučajevima onečišćenja i surađuje s drugim institucijama u zaštiti obalnih zona.

– Povećanje regionalnog financiranja moglo bi značajno poboljšati upravljanje i nadzor, omogućujući zapošljavanje kvalificiranog osoblja i nabavu potrebne opreme za učinkoviti nadzor. – rekao je Scordella.

Uključivanje lokalnih zajednica u upravljanje Natura 2000 područjima ključan je element dugoročnog uspjeha očuvanja.

Primjer analize Sunce

Matea Špika iz Sunca prezentirala je zajedničke izazove i analizu institucionalnog i zakonodavnog okvira za nadzor i provedbu zaštite u Hrvatskoj.

Za potrebe  analize odabrano je ukupno pet hrvatskih pilot-područja koja se nalaze na moru, a pripadaju nekoj od kategorija zaštićenih područja i ekološkoj mreži: Posebni rezervat Malostonski zaljev i Malo more, Pakleni otoci, Nacionalni park Kornati, Park prirode Telašćica, sjeverozapadni dio Dugog otoka – uvala Sakarun. Mnogo je pritisaka na morski ekosustav, no naglasak unutar ove analize na slobodnom je sidrenju, otpadnim vodama iz brodova te ribolovu.

Sidrenje je najkompleksnija tema budući da je zakonodavnim okvirom regulirano mnogo sektora. Zakoni  i podzakonski akti pomorstva i prostornog planiranja, uz zaštitu prirode, najrelevantniji su za uspostavu sidrišta i regulaciju ili zabranu slobodnog sidrenja. Novi Zakon o pomorskom dobru i lukama donio je nove obaveze za javne ustanove koje upravljaju morskim zaštićenim područjima, ali i nove mogućnosti za efikasniji nadzor s njihove strane.

Zakonodavni okvir uspostavljen je, ali brojni su izazovi u provođenju propisa na terenu, posebno kada je riječ o otpadnim vodama. Iako postoji jasna zakonska zabrana pražnjenja otpadnih voda iz brodova u more, infrastruktura za njihovo pražnjenje još uvijek je nedostatna za toliki broj plovila u sezoni.

Prikazani su i prikupljeni podaci iz brojnih izvještaja, strateških dokumenata, itd. koji jasno pokazuju da je nadzor na moru općenito, ali i unutar morskih zaštićenih područja trenutno neznačajan da bi zaštita bila učinkovita.

Izlaganje Ministarstva

Ministarstvo gospodarstva i održivog razvoja u svojoj prezentaciji predstavilo je aktivnosti Ministarstva koje trenutno provode u cilju postizanja učinkovitih zaštićenih / Natura 2000 područja u Hrvatskoj. 

Krajem prošle godine dovršen je dugogodišnji projekt za uspostavu okvira za upravljanje ekološkom mrežom Natura 2000. Projekt  je uključio razvoj planova upravljanja područjima ekološke mreže, razvoj kapaciteta za upravljanje tim područjima te podizanje svijesti javnosti o važnosti očuvanja tih područja.

Aktivnosti Ministarstva trenutno su usmjerena na prijedloge novih Natura 2000 područja u moru u skladu s 30 % zaštite mora unutar EU strategije o bioraznolikosti za 2030, doradu ciljeva očuvanja za ciljne vrste i stanišne tipove Natura 2000 područja te uspostavu regulacije sidrenja u cilju zaštite livada posidonije.

Zaključak radnih skupina

Na kraju događaja održana je rasprava unutar radnih skupina o preporukama za poboljšanje učinkovitosti nadzora i provedbe zaštite na terenu.

Prva radna skupina razmatrala je sidrenje. Istaknuta rješenja bila su županijski prostorni planovi koji reguliraju uspostavu sidrišta, pri čemu je pohvaljen rad Splitsko-dalmatinske županije. Naime, izrađena je Studija sidrišta kao stručna podloga za Prostorni plan Splitsko-dalmatinske županije. Studija daje smjernice za uređenje luka posebne namjene – sidrišta na prostoru SDŽ-a. Izrada studije sidrišta pokazuje se kao kvalitetan način rješavanja problematike slobodnog sidrenja u smislu zaštite osjetljivih i vrijednih staništa i dobar primjer međusektorske suradnje. Položaj, veličina i maksimalni kapacitet sidrišta odredit će se prostornim planovima uređenja općina i gradova na temelju prethodno izrađenog Plana rasporeda sidrišta Splitsko-dalmatinske županije.

Naglašena je potreba za informiranje javnosti o rasprostranjenosti posidonije i regulacijama sidrenja digitalnim kartama i aplikacijama. Također, kapaciteti ekoloških sidrišta ne mogu nikako zadovoljiti trenutne potrebe, s obzirom na broj brodova, te o tome treba voditi računa pri regulaciji.  

Druga radna skupina fokusirala se na nadzor u zaštićenim područjima, razmatrajući omogućava li trenutačni zakonodavni okvir djelovanje čuvara prirode na terenu, posebno za Natura 2000 područja. Istaknuta je potreba za novim tehnologijama, kao i određena ograničenja pri njihovom korištenju u nadzoru. Predložena je pojačana suradnja županijskih javnih ustanova s ustanovama nacionalnih parkova i parkova prirode, kao i njihova suradnja s lokalnim samoupravama, kako bi se povećala učinkovitost nadzora morskih područja. Raspravljalo se o preklapanju ovlasti između čuvara prirode i inspektora, kako osigurati dostatno financiranje za nadzor morskih područja te o mogućnostima za unaprjeđenje vođenja evidencije o postupanju čuvara prirode.

U trećoj radnoj skupini, u kojoj se raspravljalo o požarima, istaknuta je važnost prevencije požara, uključujući edukaciju, suradnju i koordinaciju među tijelima, poboljšanje opreme te uključivanje privatnih vlasnika u prevenciju i sanaciju posljedica požara. Sagledavala se i mogućnost korištenja naprednih tehnologija za nadzor, poput sustava za daljinski nadzor i dronova te druga inovativna rješenja za prevladavanje fizičkih i logističkih ograničenja tradicionalnog nadzora.

Na osnovu izrađene analize, kao i rezultata organiziranih radionica s dionicima, razvit će se preporuke za savladavanje identificiranih izazova učinkovitog nadzora u nastavku ovog projekta.

efficientn2k_eu_

Tagovi: