Njemački partneri oduševljeni ljepotama Dalmacije: VolonTERRA projekt u Splitu

Marjan partneri

Prošlog tjedna posjetili su naš naši dragi partneri na VolonTERRA projektu iz Regionalnog centra za održivi razvoj – RUZ Hollen. Ako se sjećate, u svibnju smo imali priliku posjetiti njihov centar na sjeveru Njemačke, točnije u malenoj općini Ganderkesee, a više o tome kako nam je bilo mogli ste pročitati ovdje. Sada je došlo vrijeme da Nijemcima prezentiramo čari Dalmacije, a što smo sve posjetili i koji su njihovi dojmovi pročitajte u nastavku.

Prisjetimo se, projektom VolonTERRA želimo osnažiti osnovne škole u Splitu i okolici za osnivanje volonterskih klubova na teme održivosti. Stoga smo ovaj posjet iskoristili kako bismo našim partnerima dočarali koje je stanje s volontiranjem u našim školama te koje sve prilike za edukaciju za održivi razvoj pruža naša zajednica, ali i priroda. Od održive ture po Splitu i nezaobilazne šetnje našim Marjanom, posjeta osnovnim školama koje su nam primjer dobre prakse, do očaravajućih izleta u ekološke maslinike i na izvore rijeka, od nedjelje 28. rujna do subote 5. listopada, naši partneri imali su priliku zaista doživjeti održivu i volontersku stranu Dalmacije.

Školski volonterski klub, školski botanički vrt i ekoškola – koji su to naši zlatni primjeri

Za vrijeme posjeta partnera, ugostile su nas čak tri osnovne škole Splita i okolice – Skalice, Brda i Lučac te Ostrog iz Kaštel Lukšića – te svaka od njih predstavila dio priče koja ove škole čini posebnima.

Brda dobiva svoju vanjsku učionicu

Brda, koja je također partner na projektu, odnedavno ima službeni status Međunarodne Ekoškole u Hrvatskoj. Ipak, aktivnostima u području zaštite prirode i okoliša bavi se već jako dugo. U posjetu školi prezentirali su nam brojne ekološke aktivnosti Učeničke zadruge Mendula, solarni krov, ali i pokazali nam svoj vrt koji aktivno koriste s učenicima.

Eko škola Brda
OŠ “Brda” – Međunarodna Ekoškola

Tako svaki razred razredne nastave ima svoju gredicu na kojoj vježba osnovne vještine brige o biljkama. Osim gredica, tu se nalazi i komposter te brojne biljne vrste: grejp, šipak, masline, razno začinsko i ljekovito bilje kao što su ružmarin, kadulja, mirta i tako dalje. Upravo se projektom VolonTERRA, u partnerstvu s udrugom Permakultura Dalmacija, planira izgradnja vanjske učionice za ovu školu u njihovu vrtu. Učiteljice koje su nas srdačno primile naglasile su koliko bi im izgradnja takve učionice značila za lakšu organizaciju nastave u prirodi. A kako bi učionica zaista bila po mjeri učenika i učitelja, ali i po mjeri klimatskih i drugih čimbenika u vrtu, Permakultura Dalmacija provest će analizu terena, intervjuirati učitelje i učenike te zajednički izraditi plan izgradnje učionice. Sličan proces već smo zajedno prošli kroz projekt Školski botanički vrt mediteranskog bilja kojim smo uredili dio vanjskog okoliša OŠ Skalice u školski vrt koji su našim gostima predstavili Marko Ban iz udruge Permakultura Dalmacija te bivša zaposlenica Sunca Lina Vuletić, tadašnja voditeljica projekta.

Jedini školski botanički vrt u Hrvatskoj krije se u Kaštelima

Nedaleko od Splita, u Kaštel Lukšiću, krije se za mnoge nepoznato blago ovog područja – jedini školski botanički vrt u Hrvatskoj. Naime, vrt OŠ Ostrog stekao je status školskog botaničkog vrta po trima kriterijima: broju zaposlenika u vrtu, broju biljaka i veličina vrta od otprilike tri hektra. Cijela priča započela je još 1976. godine kada je sama škola i izgrađena. Tadašnja učiteljica Ivna Bučan odlučila je zapušteni eksterijer škole promijeniti u bogatu zelenu oazu. Kako bi to ostvarila angažirala je sve učenike škole, ali i kolege i lokalno stanovništvo – donosile su se biljke od kuće, s dalekih putovanja lokalnih pomoraca, ali i same Ivne. Trud i upornost isplatili su se i danas ovaj vrt broji oko 1000 biljnih sorti te je kao takav zaštićeni spomenik parkovne hortikulture. Vrt uglavnom koriste članovi Učeničke zadruge Maslina koji brinu o masliniku i ljekovitom bilju, ali i koriste plodove vrta za izradu raznih prigodnih proizvoda.

Školski volonterski klub odgaja aktivne građane Splita

S druge strane, Lučac njeguje jednu drugačiju, ali jednako važnu priču. Naime, ova škola jedan je od najsvjetlijih primjera dobre prakse u području školskog volontiranja. Osnivačica školskog volonterskog kluba, koja nas je ujedno i ugostila, gospođa Ines Ivanovski, prva je dobitnica godišnje nagrade “Davor Belaić” za izvanredni rad s djecom i promicanje volonterstva među mladima. Volonterski klub Lučac osnovan je 2018. godine, ali s volonterskim radom započeo je puno ranije.

volonterski klub volonteri OŠ Lučac
Posjet Volonterskom klubu “Lučac”

Ovaj volonterski klub, osim učenika, uključuje i  učitelje, stručne suradnike, roditelje, kao i vanjske suradnike. Raznolikost članova volonterskog kluba zadivljujuća je, a još više međugeneracijska povezanost kojoj smo i sami svjedočili. U malu turu po školi proveo nas je bivši učenik škole, ali još uvijek aktivni volonter Ivan, unatoč tome što je školu davno napustio i trenutno studira medicinu. Ivan je ujedno i dobitnik prve nagrade za volontera ambasadora koju dodjeljuje Regionalni volonterski centar Udruge MI Split povodom Međunarodnog dana volontera. Uz Ivana, veselo su nas dočekali volonteri od prvog do osmog razreda, ali i volonteri koji su ujedno zaposlenici škole. Gospođa Ivanovski s puno žara nam je predstavila razne aktivnosti kojima je njezin klub pomogao svojoj lokalnoj zajednici. Kolege učiteljice Ines posebno su joj zahvalile na njezinoj predanosti te istakle kako obavlja posao za još jednu dodatnu osobu van svog radnog vremena. Ali nije ni čudo jer je motivacije gospođe Ivanovski vidljiva po samom susretu s njom.

– Svako dijete ne može biti odlično u matematici, glazbenom ili geografiji, ali svako dijete može naučiti kako biti odličan građanin i malim djelima pomoći drugima. – istakla je Ines i time čak izmamila koju suzu nas posjetitelja.

Prirodne ljepote i darovi Dalmacije

Osim posjetu školama, za naše smo partnere pripremili i lepezu aktivnosti kojima bismo dočarali ljepote našega kraja. Za početak smo ih proveli Splitom, nezaobilaznim Marjanom te savjetovali gdje se najbolje okupati i koji sladoled probati. Koje to biljne i životinjske vrste nastanjuju naše područje, te više o geografskim obilježjima našeg kraja, mogli su čuti u vođenoj turi Centra za posjetitelje Skrivena Dalmacija. A kako sve ne bi ostalo na teoriji, poveli smo naše goste i na jedan tipični Zeleni izlet Sunca na izvore rijeke Rude i rijeke Grab, na kojima su mogli kupiti i brašno iz tradicionalnog mlina, te u posjet Novim starinama – ekološkom projektu na kojem su mogli iz prve ruke vidjeti provedbu permakulturnih načela.

Kako bi se upoznali i s kulturnim značajkama, posjetili smo i tvrđavu Klis te Muzej Sinjske alke i tako čuli nešto više o bogatoj dalmatinskoj povijesti. Posjetili smo i etno- i agropark Stella Croatica i njihov muzej masline u kojem smo naučili kako kušanjem prepoznati ekstra djevičansko maslinovo ulje. To znanje smo dodatno proširili na ekološkom imanju maslina obitelji Pensa na kojem su nam supružnici Ivan Vicenco  i Ana Pensa s puno ljubavi predstavili tri sorte masline koje uzgajaju: oblicu, levantinku i lastovku.

– Dajete novo značenje riječi entuzijazam. – rekao je našim domaćinima zadivljeni Martin Brinkmann, komercijalni direktor RUZ Hollena.

Ovo imanje od 2500 stabala posadio je Ivan sa svojim ocem još prije 30 godina, a kako je i sam sa svojom obitelji korisnik svojih proizvoda, ekološka proizvodnja bila mu je iznimno važna. Ivan i Ana ugostili su nas u svom domu te omogućili kušanje njihova ulja, a pravo otkriće za nepce bilo je kombiniranje maslinovog ulja levantinke sa sladoledom od vanilije.

Putovanje osnažilo vezu s njemačkim partnerima

Na kraju svega, dojmovi naših njemačkih gostiju bili su više nego odlični – ali samo su to i zaslužili nakon prekrasnog dočeka koji su nam priredili u Njemačkoj u svibnju. Naše druženje završili smo otvaranjem prve radionice VolonTERRA projekta za odgojno-obrazovne radnike na kojima su predstavili svoj rad i drugim sudionicima projekta. Istaknuli su kako im je ovaj posjet omogućio da zaista dublje razumiju našu sredinu i kulturu te sve prednosti i izazove s kojima se kao udruga suočavamo na putu ka stvaranju pozitivnih društvenih promjena. Ovaj posjet osnažio je našu povezanost kao partnera te omogućio kvalitetniju i cjelovitiju suradnju na projektu u budućnosti, a vjerujemo i drugim projektima koji nas moguće čekaju. Otpratili smo ih simboličnim poklonima, i najvažnije, domaćim receptima za raviole, kroštule, tradicionalni kliški kolač i pašticadu – jela koja su ih oduševila.

A kako im je točno bilo, najbolje su dočarali sami, u pjesmi koju su napisali kao znak zahvalnosti Suncu:

From Hollen to Split, our journey took flight,
With many Ivans who guided us right.
They showed us olive groves vast and grand,
And permaculture where new ideas stand.

In schools, volunteer clubs full of zeal,
What we witnessed there felt truly real.
Sunce, the organization, so bright,
Gave us a week of pure delight.

Delicious food, extra virgin olive oil refined,
In tasting it, we became experts, entwined.
Barbara was captivated by the fragrant tree,
While Martin spoke his closing words wisely and free.

Marina admired Marjan’s and Klis’ view,
Korinna improved her English, as she grew.
Claudia cherished each talk, so sincere,
And the Ka Doma breakfast was a highlight, so dear.

We thank you from the bottom of our heart,
For your warm hospitality and every part.
In Split, we learned, we laughed, we thrived,
With memories that keep our spirits alive.

Cijela organizacija ne bi bila moguća i bez pomoći naših suradnika i partnera pa ovim putem posebno dodatno zahvaljujemo udruzi Permakultura Dalmacija, pogotovo članovima Marku Cvrlji i Marku Banu, profesorici Mili Bulić s Filozofskog fakulteta u Splitu, Zrinki Banić na profesionalnom vođenju Splitom te nastavnicama OŠ Brda Danijeli Radić i Vedrani Šilović.

Pratite nas i dalje jer su krenule i radionice za odgojno-obrazovne radnike te sve popratne projektne aktivnosti kojima ćemo korak po korak mijenjati stanje sa školskim volontiranjem u Splitu i okolici!

dbu-umweltzemtrum-hollen-sunce

Tagovi: