Koja prirodna bogatstva krije talijanski Molise? Odgovor smo saznali na studijskom putovanju

terasa_ucenici_nastavnice_zaposlenice_sunce

Početak travnja osmero učenika Srednje škole Braće Radić provelo je na studijskom putovanju u talijanskoj pokrajini Molise. U pratnji profesorice Marijane Bjeliš i predstavnica Sunca, posjetili su prijatelje iz Instituto tecnico agrario e geometra koje smo imali priliku ugostiti u veljači. Tijekom njihova posjeta Hrvatskoj stekli su puno novih poznanstava, znanja i vještina korisnih za prakticiranje održivih poljoprivrednih modela, a sve u sklopu Interreg projekta VERA – Održivi poljoprivredni modeli za očuvanje biološke raznolikosti. Pogledajmo kako su se naši učenici proveli u Italiji.

Splitski učenici upoznaju se s talijanskim održivim poljoprivrednim praksama

U Lario smo stigli navečer nakon cjelodnevnog putovanja i smjestili se u hostel koji se nalazi u srcu ove prekrasne destinacije.

Drugi dan započeo je edukativnom šetnjom prirodom koja okružuje školu naših domaćina te posjetom imanju kojim nas je proveo ljubazni domaćin. Mladi agronom Angelo Pastorini pokazao nam je i objasnio koje vrste maslina uzgajaju, zašto su pčele korisne, omogućio šetnju krajem pomoću VR naočala i kušanje talijanskog specijaliteta – sladoleda s maslinovim uljem! Za kraj, hrvatskim učenicima poklonjena je smokva sorte verdesca koju će za uspomenu posaditi u dvorištu škole.

Sudjelovali smo u proizvodnji mozzarelle

Popodne smo proveli u školskom eksperimentalnom laboratoriju za proizvodnju mozzarelle te se okušali u proizvodnji maslaca u učionici za kulinarske aktivnosti.

Kako se u pokrajini Molise orezuju masline i proizvodi vino?

Trećeg dana, poslušali smo teorijski dio o rezidbi maslina metodom polikoničke vaze pa se i sami okušali u praktičnom dijelu. Uočili smo razlike u praksama rezidbe u Hrvatskoj i Italiji te razgovarali o različitim metodama i alatima. U nastavku dana, posjetili smo vinariju Cantine D’Uva u kojom smo vidjeli i čuli nešto više o njihovoj lozi i načinima brige o njoj te upoznali se sa samim procesom proizvodnje vina.

Posjet Kruču

Također smo posjetili mjesto Kruč odnosno Aquaviva Collecrocere – jedno od naselja u kojem obitavaju pretežno potomci moliških Hrvata. Jedan od njih, proveo nas je po mjestu te smo kasnije u njegovoj pratnji posjetili i Azienda agricola Cianfagna, poznatu po proizvodnji autohtone sorte vina – tintilia.

Završnog dana programa domaćini su nam priredili pravu poslasticu, izradu slastica koje tradicionalno peku moliški Hrvati, prigodno nazvanih – kolač. Naši su učenici Talijanima pripremili i nekoliko domaćih sirnica koje smo probali prije nego smo posjetili skladište i radionu u kojoj se proizvode spektakularne maske za sve popularniji Carnival di Larino. Na posljetku, obišli smo povijesne znamenitosti Larina uz stručno vodstvo Lorenza Di Marie, zaposlenika Općine Larino koja je vodeći partner ovog projekta.

Posljednja večera u Larinu bila je u pravom talijanskom stilu! Partneri i domaćini potrudili su se iznenaditi nas večerom u nekoliko sljedova domaće i tradicionalne hrane.

Jutro prije polaska, imali smo priliku doživjeti regionalno natjecanje u rezidbi masline na kojem su sudjelovali i učenici naše škole domaćina. Poslušali smo savjete i upute nacionalnog prvaka pa fascinirano gledali kako masline mijenjaju svoj oblik prije nego smo se puni dojmova uputili kući.

Posljednje putovanje u sklopu ovog projekta bit će krajem godine kada ćemo u Hrvatskoj ugostiti partnere na završnoj konferenciji.

Projekt VERA financiran je u sklopu Interreg Italija-Hrvatska 2021./2027. (PRIORIT AXIS 2 – Zeleno i otporno zajedničko okruženje).

Tagovi: