Provedbom brojnih projekata sa sudionicima odgojno – obrazovnih procesa na svim razinama, od predškolske do visokoobrazovne, Sunce je uočilo potrebu za edukacijom o zaštiti morskog okoliša te poticanju aktivnog angažmana. Kroz edukacijski program „More u mom kvartu“ nastavljamo educirati i širiti znanje za učenike u dobi od 8 do 12 godina uz podršku učitelja i roditelja.
Vjerujemo da će stečena iskustva i znanja postati temelj za unaprjeđenje edukacijskih programa. Suradnjom s lokalnom zajednicom, obrazovnim ustanovama i njihovim predstavnicima, te aktivnim sudjelovanjem učenika i roditelja, želimo proširiti svijest o važnosti očuvanja morskog okoliša i promicati ekološku osviještenost među budućim generacijama.
Ciljevi projekta:
Opći cilj predloženog edukacijskog programa je podizanje svijesti učenika o važnosti očuvanja morskog okoliša te poticanje aktivnog sudjelovanja u njegovoj zaštiti.
Specifični ciljevi su:
- Stjecanje novih znanja o morskom okolišu, prijetnjama i važnosti njegove zaštite za buduće generacije te razvijanje odgovornosti prema njegovoj zaštititi i očuvanju
- Razvoj kreativnosti i inovativnosti te stjecanja vještina timskog rada kroz pronalaženje rješenja za zaštitu i očuvanje morskog okoliša
Projektne aktivnosti:
- Radionica temeljena na participativnim metodama učenja, a vezana je uz morski ekosustav, morske organizme, ugroženost mora i moguća rješenja uz korištenje pokaznih materijala i edukativnih igara
- Terenska radionica s ciljem približavanja promatranja i istraživanja morskog okoliša uporabom osnovnih pomagala za promatranje morskog okoliša.
- Praktična radionica za razvoj inovativnih i kreativnih rješenja kroz timski rad te osmišljavanje učeničkog projekta za edukaciju i podizanje razine svijesti svojih vršnjaka o problematici onečišćenja mora i otpada iz mora.
Očekivani rezultati projekta:
- Podizanje svijesti o važnosti očuvanja morskog okoliša i utjecaja ljudskih aktivnosti na prirodu i okoliš koji ih okružuje.
- Educiranost učenika o ekološkim pitanjima koja se tiču mora, poput onečišćenja i ugroženih vrsta.
- Razvoj pozitivnih stavova učenika prema očuvanju okoliša, motiviranost i angažman za problematiku.
- Razvoj vještina potrebne za očuvanje okoliša, poput kreativnosti i inovativnosti u pronalaženju rješenja za ekološke probleme i timskog rada u ostvarivanju zajedničkog cilja. Stečene vještine osim za očuvanje mora, primjenjive su u svim aspektima njihovog života.
Nositelj projekta: Udruga za prirodu, okoliš i održivi razvoj Sunce
Trajanje projekta: 1.9. 2023. – 31.12.2023.
FINANCIRANJE: Ukupan iznos potreban za provedbu projekta: 7.920,00 EUR
Financiranje projekta u okviru raspoloživih sredstava iz proračuna Grada Splita: 2.550,00 EUR
Voditeljica projekta u Suncu: Tea Kuzmičić Rosandić, mag. biol. et oecol.
E-mail: [email protected]